Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Չինաստանի դեսպանին և «Սինոհիդրո» ընկերության փոխնախագահին 10/24/2017   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին և հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցապատման ծրագրում ներգրավված «Սինոհիդրո» ընկերության փոխնախագահ Քսիոն Լիքսինին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է չինական կապիտալի՝ հայաստանյան շուկա ներգրավմամբ: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրներն ունեն փոխշահավետ համագործակցության մեծ ներուժ, հաշվի առնելով նաև բիզնեսի համար մեր երկրի հնարավորությունները՝ ԵԱՏՄ, եվրոպական և իրանական շուկաներ դուրս գալու հանգամանքը:
Իր հերթին, դեսպան Թիան Էրլունը նշել է, որ Չինաստանը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ կապերի ամրապնդումը և ընդգծել, որ այսօր կան լայն հնարավորություններ՝ երկուտեք հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն ծրագրեր ֆինանսավորելու համար:
Անդրադառնալով հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի՝ Թալին-Լանջիկ հատվածում շինաշխատանքների ընթացքին, որոնք իրականացնում է «Սինոհիդրո» ընկերությունը, Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է որակյալ աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությունը և պահանջել իրականացնել անհրաժեշտ քայլեր՝ առաջացած բոլոր խնդիրները վերացնելու համար:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև նոր «Մետաքսի ճանապարհ» ծրագրին Հայաստանի հնարավոր ներագրվմանն ու հայ-չինական հարաբերություններին առնչվող այլ հարցեր:
15:51 20/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք հետաքրքրված ենք «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական մեգանախագծով». Արմեն Աշոտյան
19:22 09/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎլադիմիր Գասպարյանն ընդունել է Հայաստանում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
13:19 07/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍֆինանսների նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին

Премьер Армении заявил о большом потенциале взаимовыгодного сотрудничества с Китаем 10/24/2017   13:43  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Тяна Эрлуна.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, во встрече  участвовал и вице-президент вовлеченной в строительство транспортного коридора Север-Юг китайской компании "Синогидро" Ксион Ликсин.
Карен Карапетян придал важность продолжительному развитию и укреплению армяно-китайских экономических отношений, подчеркнув, что правительство Армении заинтересовано в привлечении китайского капитала на армянский рынок.
Премьер-министр Армении  выразил уверенность в том, что обе страны обладают большим потенциалом для взаимовыгодного сотрудничества,  учитывая также возможности нашей страны для бизнес-сообщества, в частности возможность выхода на рынок ЕАЭС, европейские и иранские рынки.
В свою очередь посол Китая отметил, что КНР также придает важность укреплению взаимовыгодных связей с Арменией, подчеркнув, наличие широких возможностей для финансирования важнейших программ, представляющих обоюдный интерес.
Коснувшись хода строительных работ на  участке Талин-Ланджик в рамках инвестиционной программы дорожного коридора «Север-Юг», которые осуществляет китайская компания "Синогидро", Карен Карапетян подчеркнул необходимость проведения качественных работ. Глава правительства потребовал предпринять необходимые шаги для устранения всех возникших проблем.
В ходе встречи обсуждались возможное привлечение Армении к участию в программе "Шелковый путь" и другие вопросы, касающиеся армяно-китайских отношений.