«Միջազգային կառույցները պարտավոր են դատապարտել Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ»-ի կիրառումը». Էդուարդ Շարմազանով 10/24/2017 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոն ու Կառլոս Էռնանդես Միրոնը հոկտեմբերի 24-ին Ստեփանակերտում հանդիպել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է օտարերկրացի պատգամավորների այցելություններն Արցախ եւ հավելել. «Դրանք եւս մեկ քայլ են Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ճանապարհին: Նման այցերի միջոցով ժողովրդավար եւ անկախ Արցախն ու արցախցիների ազատատենչ ոգին աշխարհին առավել ճանաչելի են դառնում»:
Էդուարդ Շարմազանովը խիստ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից զինադադարի հերթական խախտումը՝ հավելելով, որ սա ցույց է տալիս, որ այդ պետությունը նույնիսկ Ժնեւի հանդիպումից հետո պատրաստ չէ կառուցողական քայլերի: Նա դատապարտել է նաեւ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ» զինատեսակի կիրառումը, ինչն ակնառու է դարձնում Ադրբեջանի հանցագործ էությունը: Ըստ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի՝ միջազգային կառույցները պարտավոր են դատապարտել Ադրբեջանի կողմից «ՍՊԱՅԿ»-ի կիրառումը:
Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ միջազգային կառույցներում Արցախի ճանաչման խնդիրը ներկայացնելուն ուղղված ջանքերին եւ ընդգծել. «ՀՀ ԱԺ խորհրդարանականները շարունակելու են օգտագործել անհրաժեշտ բոլոր լծակները` Արցախի ժողովրդի արդար պահանջը խորհրդարանական տարբեր հարթակներում բարձրացնելու համար»:

Международные структуры обязаны осудить применение Азербайджаном СПАЙК-а - вице-спикер парламента Армении 10/24/2017   15:21  |  Карабахский конфликт
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов и прибывшие из Мексики депутаты  Бланка Маргарита Куата Домингес, Мария Кристина Тереса Гарсиа Браво, Карлос Эрнандес Мирон 24 октября встретились в Степанакерте с председателем НС Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Ашотом Гуляном. Подробности встречи представляет пресс-служба парламента Армении.
Вице-спикер НС подчеркнул важность визитов иностранных депутатов в Арцах и добавил: “Это еще один шаг на пути международного признания Республики Арцах. Благодаря подобным посещениям демократический и независимый Арцах и свободолюбивый дух арцахцев становятся более понятными миру”.
Э.Шармазанов строго осудил очередное нарушение перемирия Азербайджаном, добавив, что это государство даже после Женевской встречи не готово к конструктивным шагам. Вице-спикер НС осудил также применение на линиии соприкосновения противотанковой ракеты  СПАЙК, что сделало очевидной преступную сущность Азербайджана. По его мнению, международные структуры обязаны осудить применение Азербайджаном СПАЙК-а.
Шармазанов обратился также к усилиям по представлению проблемы признания Арцаха в международных структурах и подчеркнул: “Парламентарии НС РА будут и впредь использовать необходимые рычаги для всемерного продвижения на различных парламентских площадках справедливого требования народа Арцаха”.
13:39 07/10/2017  |  Карабахский конфликтМинобороны Арцаха рассказало об оперативной обстановке на передовой за минувшую неделю