Մեզ համար անընդունելի է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկիրը կարող է զենք վաճառել Ադրբեջանին. Կորյուն Նահապետյան 10/18/2017   10:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն անընդունելի է համարում Հավաքական պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին «Պոլոնեզ» հրթիռային համակարգեր վաճառելու հավանականությանը, Կորյուն Նահապետյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի համար ցավալի է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկիրը կարող է զենք վաճառել մի պետության, որը ագրեսիվ քաղաքականություն է իրականացնում նույն այդ կազմակերպության անդամ երկրի դեմ:
«Սա մենք պետք է փաստենք և սրա մասին պետք է բարձրաձայն խոսենք: Ադրբեջանը կարող է զենք ձեռք բերել տարբեր պետություններից, և որևէ պետություն ինքն է որոշում, թե ինչպիսի համագործակցություն իրականացնի մեկ այլ երկրի հետ, այդ թվում` ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում»,- ասաց Նահապետյանը:
Պատգամավորը հավելեց` եթե մենք ՀԱՊԿ շրջանակներում ունենք միասնական մոտեցում, և մեր շահերն անվտանգության ապահովման տեսանկյունից պետք է լինեն համընդհանուր, ապա հավաքական անվտանգության կազմակերպումը գերակա պետք է լինի կազմակերպության բոլոր անդաﬓերի համար:
«Այդ իսկ պատճառով ես դա համարում եմ անընդունելի»,- եզրափակեց Կորյուն Նահապետյանը:
Բելառուսական և ադրբեջանական լրատվամիջոցները լուրեր են տարածել այն մասին, թե Ադրբեջանի և Բելառուսի նախագահները քննարկել են Բաքվին բելառուսական «Պոլոնեզ» հրթիռային համակարգերի մատակարարման հարցը:

Корюн Нагапетян назвал неприемлемой продажу членом ОДКБ оружия Азербайджану 10/18/2017   11:23  |  Лента новостей
Председатель Постоянной  комиссии Национального собрания Армении по обороне и национальной безопасности Корюн Нагапетян считает неприемлемым возможность продажи государством-членом ОДКБ оружия Азербайджану.
Комментируя по просьбе “Арменпресс” вероятность продажи Белоруссией ракетных комплексов "Полонез" Азербайджану, Нагапетян заявил, что Армения сожалеет о том, что страна- член ОДКБ может продавать оружие государству, которое ведет агрессивную политику в отношении другой страны-члена ОДКБ.
"Мы должны сказать об этом. Азербайджан может приобретать оружие у различных стран, и любая страна сама решает, в каком формате ей сотрудничать с другими странами, в том числе в военно-технической области",- сказал Нагапетян.
По его словам, если мы имеем общий подход в рамках ОДКБ, то и наши интересы в вопросе обеспечения безопасности должны совпадать, и обеспечение коллективной безопасности должно быть приоритетной задачей для всех членов Организации.
"Именно поэтому я считаю это неприемлемым",- сказал Корюн Нагапетян.
Ранее белорусские и азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что президенты обеих стран обсудили вопрос продажи Белоруссией ракетных комплексов «Полонез» Азербайджану.
15:05 21/09/2017  |  Лента новостейЭдвард Налбандян в Нью-Йорке принял участие во встрече глав МИД стран ОДКБ
15:21 31/08/2017  |  Лента новостейВ ОДКБ обсудят возможное участие в миротворческой деятельности ООН
00:33 29/08/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с генсеком ОДКБ вопросы укрепления стабильности и безопасности на Южном Кавказе