Հուշագրերի ստորագրումը նոր էջ է բացում Քննչական կոմիտեների փոխգործակցության համար. Աղվան Հովսեփյան 10/18/2017   11:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 17-ին աշխատանքային այցով Երևան են ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը և Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Իվան Նոսկևիչը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը
Հյուրերին այսօր ընդունել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը, առանձնազրույց ունեցել, որից հետո ստորագրվել են երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրեր` Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեների միջև։ Հուշագրերն ստորագրել են երեք երկրների քննչական կոմիտեների նախագահները։
«Հուշագրերի ստորագրումը նոր էջ է բացում Քննչական կոմիտեների փոխգործակցության համար՝ հնարավորություն տալով խորացնել համագործակցությունը մինչդատական վարույթի ոլորտում փորձագիտական հետազոտությունների նոր մեթոդների, քրեագիտական ձեռքբերումների, մասնագիտական վերապատրաստումների, գիտագործնական սեմինարների, գիտաժողովների անցկացման, ինչպես նաև՝ համատեղ կարևորություն ունեցող մի շարք այլ ոլորտներում փորձի փոխանակման համար»,- ասել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը և համոզմունք հայտնել, որ հուշագրերի դրույթների կիրարկումը կդառնա տարածաշրջանում մինչդատական վարույթ իրականացնող մարմինների համագործակցության ամրապնդման լավագույն դրսևորումներից մեկը։
Հուշագրի ստորագրումից հետո մեկնարկել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների համատեղ կոլեգիայի նիստը։

СК Армении активизирует сотрудничество со Следственными комитетами России и Беларуси 10/18/2017   12:29  |  Лента новостей
17-го октября в Ереван с рабочим визитом прибыли председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин и  председатель Следственного комитета Республики Беларусь Иван Носкевич.
Гостей сегодня принял председатель Следственного комитета Республики Армения Агван Овсепян, провел с ними переговоры в формате "тет-а-тет", по итогам которых были подписаны двусторонние меморандумы о взаимопонимании между Следственными комитетами Республики Армения, Российской Федерации и Республики Беларусь. Меморандумы подписали председатели СК трех стран.
"Подписание меморандумов открывает новую страницу взаимодействия между Следственными комитетами, позволяя углубить сотрудничество для обмена информацией о новых методах экспертных исследований в сфере досудебного производства и достижениях в области криминалистики, о профессиональной переподготовке, проведении научно-практических семинаров, научных конференций, а также  для обмена опытом в ряде других сфер, представляющих совместную значимость", - заявил председатель СК РА Агван Овсепян, выразив уверенность в том, что применение положений меморандумов станет одним из лучших проявлений укрепления сотрудничества между органами, осуществляющими досудебное производство.
После подписания меморандумов стартовало совместное заседание коллегий Следственных комитетов Армении, России и Беларуси.