Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների նախագահների գլխավորած պատվիրակությունների անդամներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր 10/18/2017 20:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեների նախագահների գլխավորած պատվիրակությունների անդամները ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և ծաղիկներ դրել 1915 թվականի Հայոց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին, խոնարհումով ու լռությամբ հարգել 1.5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Հյուրերն այցելել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացել Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, որտեղ Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը և Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Իվան Նոսկևիչը գրառում են կատարել պատվո հյուրերի հուշամատյանում։
Ռուսաստանի և Բելառուսի ՔԿ նախագահները եղևնի են տնկել Հիշողության պուրակում։
Պատվիրակությունները Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու երեք երկրների քննչական կոմիտեների համատեղ երկրորդ նիստին, որի օրակարգում ընդգրկվել և քննարկվել են մինչդատական վարույթի ընթացքում միջազգային հարցումների կատարման, կիբերհանցագործությունների քննության առանձնահատկություններին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև՝ ծանոթացել էլեկտրոնային տեխնոլոգիաները նախաքննության գործընթացում ներդնելու՝ Հայաստանի քննչական կոմիտեի փորձին։
Նիստի շրջանակներում ստորագրվել են երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրեր՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեների միջև։
Երեք երկրների քննչական կոմիտեների նախագահներին այսօր ընդունել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և կարևորել իրավապահ մարմինների միջև սերտ և ամենօրյա համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը խրախուսում է տարբեր ոլորտներում գործընկեր երկրների պետական կառույցների միջև մասնագիտական սերտ շփումներն ու փորձի փոխանակումը՝ նկատի առնելով, որ արագ փոփոխվող աշխարհում նոր տեխնոլոգիաներ և հնարավորություններ են ի հայտ գալիս, որոնք նպաստում են առավել արդյունավետ լուծումներ գտնելուն և աշխատանքի կատարելագործմանը: Նախագահ Սարգսյանը համատեղ նիստի ձևաչափը փոխգործակցության լավ հարթակ է համարել և հաջողություններ մաղթել կոլեգիայի աշխատանքներին:

Главы Следственных комитетов РФ и Беларуси в Ереване почтили память жертв Геноцида армян 10/18/2017   21:34  |  Лента новостей
Члены возглавляемой председателями Следственных комитетов Российской Федерации и Республики Беларусь делегации в сопровождении председателя Следственного комитета Республики Армения Агвана Овсепяна посетили мемориальный комплекс "Цицернакаберд", где возложили цветы к мемориалу памяти жертв Геноцида армян 1915 года, воздав дань уважения памяти 1.5 млн. невинных жертв. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Гости посетили также Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с документами, подтверждающими факт Геноцида армян. Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин и председатель Следственного комитета Беларуси Иван Носкевич оставили запись в памятной книге для почетных гостей.
Председатели Следственных комитетов России и Беларуси посадили ель в Сквере памяти.
Делегации прибыли в Армению для участия во втором совместном заседании коллегий Следственных комитетов трех стран, в повестку которого были включены и вынесены на обсуждение вопросы, касающиеся выполнения международных запросов в ходе досудебного производства и особенностей  расследования киберпреступлений, а также ознакомились с опытом Следственного комитета Армении по внедрению электронных технологий в процесс предварительного расследования.
В рамках заседания были подписаны двусторонние Меморандумы о взаимопонимании между Следственными комитетами Республики Армения, Российской Федерации и Республики Беларусь.
Председателей Следственных комитетов трех стран сегодня принял президент Армении Серж Саргсян. Президент Армении придал важность тесному сотрудничеству и ежедневному взаимодействию между правоохранительными органами, подчеркнув, что Армения поощряет тесные профессиональные контакты и обмен опытом между государственными структурами стран-партнеров в различных сферах с учетом появления в быстро меняющемся мире новых технологий и возможностей, которые способствуют нахождению более эффективных решений и совершенствованию деятельности. Президент Армении назвал формат совместного заседания хорошей площадкой для взаимодействия, пожелав коллегии успешной работы.