Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Արցախի ԱԺ նախագահի տեղակալի հետ 10/18/2017   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովում ԱՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Կարեն Թոփչյանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու խորհրդարանների միջեւ առկա կառուցողական համագործակցության եւ արդյունավետ հանդիպումների վերաբերյալ:
Էդուարդ Շարմազանովը հավաստիացրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունները բոլոր խորհրդարանական վեհաժողովներում մշտապես պաշտպանում են Արցախի ժողովրդի արդար դատը եւ ներկայացնում արցախահայության խնդիրները:
«Արցախի անկախությանն այլընտրանք չկա. հետագա ճակատագիրն Արցախի քաղաքացիների որոշելու խնդիրն է»,-փաստել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Պարոն Շարմազանովի կարծիքով՝ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն արտերկրի պատգամավորական պատվիրակությունների այցերն Արցախ ակտիվացնելու ուղղությամբ, որպեսզի բոլորը տեսնեն ժողովրդավար Արցախը:
Վահրամ Բալայանն իր հերթին ընդգծել է երկու խորհրդարանների միջեւ գոյություն ունեցող հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ հավելել, որ իրենք մշտապես զգում են ՀՀ Ազգային ժողովի աջակցությունը: Պարոն Բալայանը նշել է, որ Արցախի խորհրդարանականները պարբերաբար հանդիպում են Հայաստանի պատգամավորների եւ կառավարության ներկայացուցիչների հետ, քննարկում տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը եւ փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցեր:
14:43 06/10/2017  |  ՔաղաքականՊատգամավորի լիազորությունները դադարեցվել են
16:23 26/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿգումարվի Արցախի ԱԺ նոր նստաշրջանի անդրանիկ նիստը
13:41 11/08/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն  ընդամենը ժամանակի հարց է. Էդուարդ Շարմազանով

Вице-спикер парламента Армении: независимости Арцаха нет альтернативы 10/18/2017   12:55  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов 18 октября встретился с заместителем председателя НС Республики Арцах Ваграмом Балаяном.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, на встрече присутствовал также представитель НС Республики Арцах в НС РА Карен Топчян.
Приветствуя коллегу, вице-спикер НС РА Э.Шармазанов выразил удовлетворение конструктивным сотрудничеством двух парламентов и продуктивными встречами. Он заверил, что делегации НС РА на всех парламентских ассамблеях всегда защищает справедливую борьбу народа Арцаха и представляет проблемы арцахского армянства.
“Независимости Арцаха нет альтернативы – свою дальнейшую судьбу решать гражданам Арцаха”, - подчеркнул вице-спикер НС РА.
По мнению Э.Шармазанова, должны быть предприняты шаги по активизации поездок иностранных депутатских делегаций в Арцах, чтобы все могли воочию увидеть демократический Арцах.
В.Балаян в свою очередь подчеркнул высокий уровень отношений между двумя парламентами и добавил, что они постоянно чувствуют поддержку НС РА. Он отметил, что парламентарии Арцаха регулярно встречаются с депутатами и представителями правительства Армении, обсуждают вопросы, касающиеся сотрудничества и обмена опытом в различных сферах.