ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի դեսպանին 10/17/2017   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Ռոնալդ Քյուրին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայ-կանադական հարաբերությունները կայուն զարգանում են, երկու երկրներն ունեն բարեկամության ու համագործակցության լավագույն ավանդույթներ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացման կարեւորությունը, բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Հայաստանում Կանադայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու հայ-կանադական խորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացմանը, փոխայցերի ակտիվացմանը: Պարոն Քյուրի խոսքով՝ տարին յուրահատուկ է նրանով, որ նշվում է Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2018 թվականին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացմանը: Կարեւորվել է համագործակցությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տեղեկատվական նոր տեխնոլոգիաների եւ այլ ոլորտներում:

Вице-спикер парламента Армении Арпине Ованнисян заявила о важности развития межпарламентских связей с Канадой 10/17/2017   12:55  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Арпине Ованнисян 17 октября приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Канады в РА Джона Рональда Кюра.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента,  вице-спикер НС отметила, что армяно-канадские отношения стабильно развиваются, обе страны имеют прочные традиции дружбы и сотрудничества. А.Ованнисян в этом русле подчеркнула важность развития межпарламентских связей, активного взаимодействия групп дружбы.
Чрезвычайный и Полномочный посол Канады в РА выразил готовность содействовать дальнейшему углублению армяно-канадских парламентских отношений, оживлению взаимных визитов. По словам Кюра, год особый – отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Канадой.
В ходе встречи обсуждалось проведение в Армении в 2018 г. Ассамблеи Франкофонии. Подчеркнута важность сотрудничества в сфере борьбы с коррупцией, новых информационных технологий и др.