«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում հսկիչների վագոն-տնակը հրկիզելու դեպքով մեկ անձ ձերբակալվել է 10/17/2017   17:55  |  Քրեական խրոնիկոն
«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում պահնորդական ծառայություն իրականացնող ընկերության անշարժ հենակետ հանդիսացող վագոն-տնակը հրկիզելու գործի շրջանակներում մեկ անձ ձերբակալվել է: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ, ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանից:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ նախնական տվյալներով՝ 2017թ. հոկտեմբերի 13-ին՝ ժամը 20:50-ի սահմաններում, (ինչպես իրենց ցուցմունքներում պնդում են «Պանտերա Սիքյուրիթի» ՍՊ ընկերության հսկիչները) 5-7 «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենաներով շուրջ 10-15 հոգի մոտեցել են «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի Շամախյան տեղամասի հսկիչ կետին և դժգոհություն հայտնել՝ հսկիչ անցագրային կետի տեղադրման վերաբերյալ:
Ըստ հսկիչների ցուցմունքների՝ դրսում գտնվող անձանցից ինչ-որ մեկը փայտ է վառել, մոտեցել վագոն-տնակի մուտքի դռանը և գցել ներս, որից հետո դիմել է փախուստի։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է միջադեպի ժամանակ դեպքի վայրում գտնված 4 անձի ինքնությունը, ովքեր «Պանտերա սիքյուրիթի» ՍՊԸ-ի երկու աշխատակիցներին ներկայացվել են ճանաչման:
Հսկիչները նշել են, որ ճանաչման ներկայացված անձինք գտնվել են դեպքի վայրում, սակայն ակտիվ գործողություններ, որևէ բռնի գործողություն չեն կատարել։
Քննություն է տարվում՝ դեպքին մասնակից մյուս անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու, վագոն-տնակը հրկիզած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։

В деле о поджоге домика в Дилижанском нацпарке появился задержанный 10/17/2017 18:20 | Криминальная хроника
Один человек задержан в рамках уголовного дела о поджоге времянки на территории Дилижанского национального парка. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Ранее СК сообщил, что, по предварительным данным, 13-го октября 2017 года, около 20:50, как утверждают охранники компании “Пантера секьюрити”, порядка 10-15 человек на 5-7 автомобилях марки “УАЗ” подъехали к контрольному пункту и выразили недовольство в связи с размещением контрольно-пропускного пункта.
Согласно показаниям охранников, один из них поджег полено, приблизив ее к двери домика-вагона, и бросил ее внутрь, после чего убежал.
В результате предпринятых мероприятий были установлены личности находящихся на месте происшествия четырех человек, которые были представлены для опознания двоим сотрудникам ООО “Пантера секьюрити”.
Охранники заявили, что представленные на опознание люди находились на месте происшествия, однако каких-либо активных или насильственных действий не совершали. Ведется следствие для установления личностей других участников инцидента, индивидуализации действий каждого из них и лица, совершившего поджог вагона-домика.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 185(умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом) УК РА.