Ճանաչման ներկայացված անձանց չեն ճանաչել որպես բռնարարների 10/16/2017   13:43  |  Քրեական խրոնիկոն
«Դիլիջան ազգային պարկ»-ում վագոն-տնակը հրկիզելու դեպքի գործով նախնական տվյալներ են ձեռք բերվել միջադեպին ներկա որոշ անձանց վերաբերյալ և անհատականացվում են նրանց գործողությունները: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողին հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
ՔԿ նախագահի խորհրդականը հավելեց, որ 3 անձ ներկայացվել է ճանաչման, սակայն «Դիլիջան ազգային պարկ»-ի աշխատակիցների կողմից չեն ճանաչվել որպես բռնություն գործադրած անձինք: Այսինքն՝ հաստատվել է, որ նրանք եղել են դեպքի վայրում, սակայն նշվել է, որ նրանք բռնի գործողություններ չեն իրականացրել:
Ս.Տռուզյանը հայտնեց նաև, որ ներկայումս կատարվում են ակտիվ քննչական գործողություններ «Դիլիջան ազգային պարկ»-ում հրդեհի առաջացման հանգամանքները պարզելու և դրան առնչություն ունեցող անձանց հստակեցնելու ուղղությամբ: Քննչական մարմնի կողմից նշանակվել են փորձաքննություններ հրդեհի առաջացման եղանակն ու օջախը պարզելու համար:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության հաղորդագրության, 2017 թվականի հոկտեմբերի 13-ին՝ ժամը 21:40-ին, «Պանտերա սիքյուրիթի» ՍՊ ընկերության Տավուշի մարզի պատասխանատու Ռ.Խանումյանից գրավոր հաղորդում է ստացվել առ այն, որ նույն օրը՝ ժամը 20:50-ի սահմաններում, մի խումբ անձինք հարձակվել են «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի Շամախյան տեղամասում «Պանտերա սիքյուրիթի» ՍՊ ընկերության պահնորդական ծառայություն իրականացնող երկու աշխպատակիցների վրա, քաշքշել նրանց, որից հետո հրկիզել են ընկերությանը պատկանող անշարժ հենակետ հանդիսացող վագոն-տնակը և դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (Ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը՝ հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով):

СК Армении устанавливает виновников инцидента с поджогом в Дилижанском нацпарке 10/16/2017 14:04 | Криминальная хроника
По уголовному делу о поджоге времянки в Дилижанском национальном парке добыты данные о лицах, присутствовавших при инциденте. Об этом “ФактИнфо” сообщила советник председателя Следственного комитета Армени Сона Трузян.
Сона Трузян добавила, что трое человек были представлены на опознание, однако сотрудники Дилижанского нацпарка не опознали их как лиц, применивших насилие. То есть, подтвердилась информация о том, что они были на месте инцидента, однако было отмечено, они не совершали насильственных действий.
Советник главы СК также сообщила, что в настоящее время ведутся активные следственные работы, направленные на установление обстоятельств возникновения пожара в Дилижанском национальном парке и уточнения лиц, причастных к этому. Следственным органом назначены экспертизы для выяснения способа и очага возгорания.
Как сообщили ранее “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении, в пятницу от ответственных сотрудников ООО “Пантера секьюрити” по Тавушской области поступил сигнал о том, что группа лиц напала на двух сотрудников охранного предприятия, после чего подожгла домик, принадлежащий компании, а затем обратилась в бегство.
Как сообщили в СК, по данному возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 185(умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом) УК РА.