Հունգարիայում անցկացվեց «Ինքնորոշում Անդրկարպատների համար» ակցիան 10/14/2017 11:43 | Միջազգային լրահոս
Բուդապեշտում անցկացվեց «Ինքնորոշում Անդրկարպատների համար» ակցիան, որի մասնակիցները պահանջել են ազատություն Ուկրաինայի տարածքում բնակվող ռումինական, ռուսինական, բուլղարական, հայկական, լեհական ազգային համայնքների համար: Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, այդ մասին Faceboook-ում գրել է Հունգարիայում Ուկրաինայի դեսպան Լյուբով Նեպոպը:
Ըստ նրա, ակցիայի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ հանդես են գալիս «Ուկրաինան ու նրա հետ միասին հունգարական ազգային եղբայրներին գերի վերցրած պուտչիստների բարբարոսության» դեմ:
Նեպոպը նշել է, որ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն այդ ակցիայի դեմ բողոք է հայտնել: Ի պատասխան դրան հունգարական կողմը հայտարարել է, որ խաղաղ բողոք հայտնելու և համատեղ ձևակերպված դիրքորոշումը տեղ հասցնելու իրավունք ունի:
Նեպոպի տեսանկյունից այդ իրավունքների կիրարկումը չի արդարացնում ակցիայի մասնակիցներից մեկի թիկունքին արված մակագրությունը՝ «Անդրկարպատները օրենքով պատկանում են Հունգարիային: Ինքնորոշո՛ւմ ճնշված բոլոր ազգերի համար, ովքեր հարկադրված են եղել ապրել Ուկրաինայում»:

В Венгрии прошла акция "Самоопределение для Закарпатья" 10/14/2017 12:16 | Международные новости
В Будапеште прошла акция "Самоопределение для Закарпатья", участники которой потребовали свободы для румынских, русинских, болгарских, армянских, польских национальных общин, проживающих на территории Украины. Об этом в Faceboook написала посол Украины в Венгрии Любовь Непоп.
По ее словам, организаторы акции заявили, что выступают против "варварства путчистов, захвативших в плен Украину и вместе с ней венгерских национальных братьев", передает РИА Новости.
Непоп отметила, что МИД Украины выразил протест против этой акции. В ответ на это венгерская сторона заявила, что имеет право на мирное выражение протеста и донесение совместно сформулированной позиции.
С точки зрения Непоп, использование этих прав не оправдывает надписи на спине одного из участников этой акции: "Закарпатье по закону принадлежит Венгрии. Самоопределение для всех угнетенных наций, принужденных жить на Украине".