Այրված տանը հայտնաբերվել է 2013թ. ծնված երեխայի դի՝ մասնակի այրված վիճակում 10/13/2017   13:10  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՝ Վանաձորում հրդեհի հետևանքով մանկահասակ երեխայի մահվան դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2017թ. հոկտեմբերի 12-ին՝ ժամը 20:45-ին, ՀՀ ԱԻՆ Լոռու մարզային հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ հրդեհ է բռնկվել Վանաձոր քաղաքում գտնվող առանձնատաներից մեկում, որտեղ հայտնաբերվել է 2013թ.  ծնված երեխայի դի՝ մասնակի այրված վիճակում:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչության պետ Թաթուլ Շուշանյանի գլխավորությամբ: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, անհետաձգելի դատավարական այլ գործողություններ:
Նախնական տվյալներով՝ հրդեհի բռնկման ժամանակ մանկահասակ երեխան տանը գտնվել է մենակ. մայրը մյուս երեք երեխաների հետ տանից բացակայել է:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ հրդեհի առաջացման պատճառները, երեխայի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства смерти ребенка при пожаре в Ванадзоре 10/13/2017 14:02 | Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту смерти малолетнего ребенка в результате пожара в Ванадзоре.Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Уголовное дело заведено по части 1 статьи 109(Причинение смерти по неосторожности) УК РА.
Согласно сообщению ведомства, 12-го октября в 2017 года, в 20:45 из Инспекции по пожарной и технической безопасности МЧС РА по Лорийской области поступил сигнал о пожаре в одном из домов в городе Ванадзоре, где было обнаружено тело ребенка(2013 года рождения) в частично обгоревшем состоянии.
На место немедленно отправилась оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного управления СК РА по Лорийской области Татулом Шушаняном. Произведен осмотр места происшествия, проведены иные неотложные процессуальные действия.
По предварительным данным, в момент возгорания малолетний ребенок был дома один: мать с остальными тремя детьми находилась вне дома.
"Назначена судебно-медицинская экспертиза тела умершего ребенка.Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на установление причин возникновения пожара и обстоятельств смерти ребенка", - говорится в сообщении.