Իրանը կպահպանի միջուկային գործարքը, եթե ՌԴ-ն, ՉԺՀ-ն եւ ԵՄ-ն չաջակցեն դրանից ԱՄՆ-ի դուրս գալուն 10/12/2017   14:33  |  Միջազգային լրահոս
Թեհրանը պատրաստ Է շարունակել իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը նույնիսկ այդ պայմանագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալու դեպքում, եթե Ռուսաստանը եւ Չինաստանը չպաշտպանեն ամերիկացիների որոշումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է Իրանի իշխանական կառույցների մի աղբյուր:
«Մենք չԷինք ցանկանա, որ ԱՄՆ-ը դուրս գա գործարքից: Բայց եթե դա տեղի ունենա, ապա Իրանը կնայի Ռուսաստանի, Չինաստանի եւ Եվրամիության արձագանքին»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը:
«Եթե ՌԴ-ն եւ Չինաստանը չպաշտպանեն ԱՄՆ-ի այդ որոշումը, ապա Թեհրանը հավատարիմ կմնա ԳՀՀԾ-ի գծով իր պարտավորություններին»,- նշել Է նա:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ առայժմ չգիտի՝ ինչ Է ձեռնարկելու Իրանի հետ կնքված միջուկային գործարքի նկատմամբ: Fox News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ընթացքում հաղորդավարը Թրամփին հարցրել Է, թե նա մտադիր Է արդյոք պաշտոնապես հաստատել Իրանի կողմից պարտավորությունների կատարումը կամ դուրս գալ գործարքից:
«Մենք կարող ենք անել թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը: Ես ստույգ չգիտեմ՝ ինչ կանեմ»,-ասել Է Թրամփը:
Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» 2015 թվականի հուլիսի 14-ին պատմական համաձայնության են հասել իրանական բազմամյա միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ: Երկարատեւ բանակցություններն ավարտվել են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդունմամբ: 2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով:
Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո:
11:46 07/08/2016  |  Միջազգային լրահոսԻրանում մահապատժի են ենթարկել հայտնի միջուկային ֆիզիկոս Շահրամ Ամիրիին
23:08 16/04/2016  |  Միջազգային լրահոսՄոգերինի. Իրանի հրթիռային ծրագիրը չի առնչվում միջուկային համաձայնագրին
16:10 17/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԻրան. Պատժամիջոցների վերացումը նոր էջ է բացում Թեհրանի համար
13:29 16/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանի միջուկային ծրագրի ռազմական բաղադրիչի հարցը փակված է
12:23 14/09/2015  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ Կոնգրեսն ավարտում է դեբատները` Իրանի հետ համաձայնագրի հետ կապված
15:11 14/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի մեկնաբանությունը՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ
17:30 03/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ ԱԳ նախարարը՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության մասին
23:42 02/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. Հայաստանը ողջունում է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված շրջանակային պայմանավորվածությունը

Иран сохранит сделку по атому в случае отказа РФ, КНР и ЕС поддержать выход США из договора 10/12/2017   15:24  |  Международные новости
Тегеран готов продолжить выполнять свои обязательства по Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД) по урегулированию своей ядерной программы даже в случае выхода США из этого договора, если Россия и Китай не подержат решение американцев, сообщил "Интерфаксу" источник во властных структурах Ирана.
"Нам бы не хотелось, чтобы США выходили из сделки. Но, если это произойдет, то Иран будет смотреть на реакцию России, Китая, ЕС", - сказал собеседник агентства. "Если РФ и Китай это решение США не поддержат, то Тегеран останется верен своим обязательствам по СВПД", - отметил собеседник агентства.
Ранее президент США Дональд Трамп неоднократно заявлял, что считает неудачным соглашение Ирана и "шестерки" по ядерной проблеме и будет думать о том, стоит ли США в дальнейшем придерживаться параметров этой сделки.
Как напоминает "Интерфакс", "шестерка" международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН плюс Германия) и Иран в июле 2015 года в Вене достигли окончательных договоренностей по иранской ядерной программе (ИЯП) и оформили их в Совместном всеобъемлющем плане действий (СВПД). Соглашение призвано гарантировать исключительно мирный характер иранской ядерной программы в обмен на снятие с Тегерана всех международных и односторонних санкций.
18 октября 2015 года СВПД вступил в силу, и стороны начали выполнять предусмотренные в документе шаги и обязательства.
СВПД предполагает отмену всех действующих в отношении Ирана санкционных резолюций Совбеза после подтверждения МАГАТЭ факта выполнения Тегераном части своих обязательств по венскому соглашению. В соответствии с ними Тегеран должен выполнить требования "шестерки" (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) по реактору на тяжелой воде в Араке, объекту в Фордо и Натанзе, а также по различным аспектам обогатительной деятельности, в том числе по центрифугам и запасам обогащенного урана. Кроме того, Иран должен полностью закрыть все остающиеся вопросы со стороны МАГАТЭ, в том числе и по бывшей военной составляющей ИЯП.
Положения СВПД, затрагивающие технические параметры ограничений ИЯП, в частности, предполагают, ограничения на обогащение Ираном урана сроком на восемь лет.
Договоренности Тегерана и "шестерки" предполагают, что на реализацию венского соглашения должно уйти примерно 10 лет со дня его вступления в силу. В случае его успешной реализации, СБ ООН прекратит рассмотрение ИЯП по текущей повестке дня.
09:23 21/09/2017  |  Международные новостиЯдерная сделка между "шестеркой" и Ираном сохранена
09:30 11/11/2015  |  Международные новостиИран приостановил демонтаж центрифуг по обогащению урана
12:11 13/10/2015  |  Международные новостиПарламент Ирана одобрил законопроект о реализации соглашения с "шестеркой”
15:42 14/07/2015  |  Лента новостей Эдвард Налбандян: Армения приветствует соглашение вокруг иранской ядерной программы
14:16 14/07/2015  |  Международные новостиТегеран и МАГАТЭ подписали дорожную карту по иранской ядерной программе
11:40 14/07/2015  |  Международные новостиТегеран и "шестерка" достигли соглашения по иранской ядерной программе – иранский дипломат
10:54 09/04/2015  |  Международные новости Тегеран не подпишет соглашение с "шестеркой", если не будут сняты с Ирана все санкции - Роухани
17:51 03/04/2015  |  Лента новостей Нагорно-Карабахская Республика приветствует рамочную договоренность вокруг иранской ядерной программы
11:44 03/04/2015  |  Международные новостиНетаньяху усмотрел в сделке с Ираном угрозу существованию Израиля
09:13 03/04/2015  |  Лента новостей Армения приветствует рамочную договоренность по Иранской ядерной программе