Սոչիում մեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը 10/11/2017 15:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Սոչիում մեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցում է աշխատանքային այցով այսօր Ռուսաստանի Դաշնություն ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նիստը նախագահում է հյուրընկալող երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախատեսվում է, որ նիստում կքննարկվեն քաղաքական, տնտեսական, մշակութային-հումանիտար ոլորտներում և ԱՊՀ գործունեության այլ առանցքային ուղղություններով համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Պետությունների ղեկավարները նեղ կազմով նիստում մտքերի փոխանակում կիրականացնեն ԱՊՀ շրջանակներում փոխգործակցության վերաբերյալ, ինչպես նաև կքննարկեն ԱՊՀ-ում նախագահության և ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստի անցկացման օրն ու վայրը:
Ընդլայնված կազմով նիստում նախատեսվում է քննարկել տնտեսական, մշակութային-հումանիտար, պաշտպանական քաղաքականության, արտաքին սահմանների պահպանության, ահաբեկչությանը հակազդեցության ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքները, ինչպես նաև նոր իրողություններին ԱՊՀ-ի ադապտացիայի վերաբերյալ հարցեր:
Խորհրդի նեղ, ապա դրան հաջորդող ընդլայնված կազմով նիստերում պետությունների ղեկավարների քննարկման արդյունքները, այդ թվում` ստորագրված փաստաթղթերի մասին տեղեկատվություն, ԶԼՄ-ների հետ հանդիպմանը կներկայացնի ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ-գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը:

Президент Армении участвует в заседании Совета глав государств СНГ в Сочи 10/11/2017 15:54 | Лента новостей
В Сочи стартовало заседание Совета глав государств-участников СНГ в узком составе, в котором принимает участие находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации Президент Серж Саргсян. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Заседание проходит под председательством президента принимающей страны Владимира Путина.
На заседании планируется обсуждение вопросов, касающихся дальнейшего развития сотрудничества в политической, экономической, культурно-гуманитарной сферах и по другим ключевым направлениям деятельности СНГ.
Главы государств на заседании в узком составе обменяются мнениями относительно взаимодействия в рамках СНГ, а также обсудят вопросы о председательстве в СНГ и о времени и месте проведения очередного заседания Совета глав государство СНГ.
На заседании в расширенном составе намечено обсудить вопросы экономической, культурно-гуманитарной, оборонной политики, охраны внешних границ, предстоящую работу в направлении дальнейшего развития сотрудничества в сфере противодействия терроризму, а также вопрос адаптации СНГ к новым реалиям.
Итоги обсуждений, проведённых главами государств в ходе заседаний в узком, а затем расширенном составе, в том числе информацию о подписанных документах, на встрече со СМИ представит секретарь исполнительного комитета СНГ Сергей Лебедев.
Сегодня несколько позже в Сочи намечается также заседание Высшего Евразийского экономического совета.