Կարեն Կարապետյանն ընդունել է «Լիդիան Ինթերնեշնլ»-ի նախագահին և միջազգային ներդրողների խմբին 10/11/2017 16:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է տարբեր ընկերություններ ներկայացնող միջազգային ներդրողների խմբին՝ «Լիդիան Ինթերնեշնլ» ընկերության նախագահ և գլխավոր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է Հայաստանում «Լիդիան Ինթերնեշնլ»-ի կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագիրը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը բոլոր նախաձեռնություններում, որոնք ուղղված են տնտեսության զարգացմանն ու զբաղվածության աճին, կանգնած է ներդրողների կողքին որպես գործընկեր: Վարչապետը միաժամանակ ընդգծել է ընկերության կողմից բնապահպանական ու սոցիալական պարտավորությունների կատարման կարևորությունը:
Կարեն Կարապետյանը ներդրողներին է ներկայացրել մեր երկրի տնտեսության ներկայիս վիճակն ու հեռանկարները՝ ավելացնելով, որ արձանագրվող տնտեսական միտումները կարող են լավ հիմք լինել կայուն ու երկարատև աճ ապահովելու համար: Միաժամանակ, վարչապետը ներդրողներին հորդորել է Հայաստանը դիտարկել որպես եվրասիական և իրանական շուկաներ մուտք գործելու լավ հարթակ՝ հաշվի առնելով առկա առևտրային բարենպաստ ռեժիմները:
Հովարդ Սթիվենսոնը նշել է, որ «Լիդիան Ինթերնեշնլ»-ի օրինակով մշտապես փորձում են միջազգային ներդրողներին ներկայացնել, որ Հայաստանը կարող է բիզնեսի համար բարենպաստ հարթակ լինել: Նա նաև վստահեցրել է, որ ըստ սահմանված ժամանակացույցի ստանձնած բոլոր պարտավորությունները և սոցիալական ու բնապահպանական ծրագրերը կյանքի են կոչվելու և հավելել է, որ իրենց նախաձեռնած ծրագրից պետք է օգուտ քաղեն ինչպես համայնքները, այնպես էլ պետությունը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Կարապետյանը պատասխանել է ներդրողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են կառավարության բարեփոխումներին և բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերին:

Карен Карапетян призвал инвесторов рассматривать Армению как хорошую площадку для выхода на евразийский и иранский рынки 10/11/2017   18:10  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял группу представляющих различные компании международных инвесторов во главе с президентом и генеральным директором компании «Лидиан Интернешнл» Ховардом Стивенсоном.
Подробности встречи передает пресс-служба правительства.
Премьер-министр Карапетян отметил важность осуществляемой в Армении компанией «Лидиан Интернешнл» инвестиционной программы и отметил, что правительство РА во всех инициативах, которые направлены на развитие экономики и рост занятости, поддерживает инвесторов как партнер.
Премьер-министр одновременно подчеркнул важность выполнения компанией экологических и социальных обязательств.
Карен Карапетян представил инвесторам нынешнее состояние и перспективы экономики нашей страны, добавив, что наблюдающиеся экономические тенденции могут быть хорошей основой для обеспечения стабильного и долгосрочного роста.
Премьер  одновременно призвал рассматривать Армению в качестве хорошей площадки для выхода на евразийский и иранский рынки, учитывая имеющиеся благоприятные торговые режимы.
Говард Стивенсон отметил, что на примере компании «Лидиан Интернешнл» они постоянно пытаются представить международным инвесторам, что Армения может быть благоприятной площадкой для бизнеса. Он также заверил, что все принятые в соответствии с графиком обязательства, социальные и экологические программы будут реализованы и добавил, что из инициированной ими программы должны извлечь пользу как общины, так и государство.
В ходе встречи Карен Карапетян ответил на интересующие инвесторов вопросы, которые в основном касались реформ Правительства и шагов, направленных на улучшение бизнес-среды.