Քոլեջի տնօրենը գնել է շուրջ 3.000.000 դրամի դիզվառելիք, բայց դասասենյակները ջեռուցվել են վառելափայտով 10/09/2017 13:35 | Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություների հակազդման վարչության աշխատակիցները ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հետևողական ուսումնասիրման արդյունքում բացահայտեցին պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով խոշոր չափի գումարի յուրացման և պաշտոնեական կեղծիքի դեպք։
Ինչպես հայտնում է Ոստիկանության լրատվական ծառայությունը, ձեռնարկված միջոցառումներով ոստիկանները պարզել են, որ «Նոյեմբերյանի պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Ղ.-ն 2014-ից մինչ 2017 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, քոլեջի դասասենյակները ջեռուցելու պատրվակով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ վառելիքի գնման պայմանագրեր է կնքել մատակարար ընկերության հետ։
Նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ մատակարարից գնվել է շուրջ 3.000.000 դրամի 8172 լիտր դիզելային վառելիք, բայց դասասենյակները ջեռուցվել են վառելափայտով։ Արմեն Ղ.-ն փայտամթերքի համար վճարել է շուրջ 1.000.000 դրամ կամ գումարի փոխարեն, փոխանակման կարգով հատկացրել է վառելիքի կտրոններ, իսկ մնացած՝ իրեն վստահված շուրջ 2.000.000-ի դիզելային վառելիքը յուրացման եղանակով հափշտակել է։
Այս տարիների ընթացքում ձեռք բերված վառելիքի օգտագործում ցույց տալու համար Արմեն Ղ.-ն կազմել է վառելիքի ելքի կեղծ ապրանքագրեր և բաշխման գրաֆիկներ։
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օերնսգրքի 179-րդ՝ ուրիշի գույքի հափշտակությունը, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով և խոշոր չափերով, և 314-րդ՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, հոդվածների հատկանիշներով։

Директора одного из колледжей в Армении заподозрили в присвоении и служебном подлоге 10/09/2017 14:45 | Криминальная хроника
Сотрудники Полиции Армении при реализации оперативных данных раскрыли случай присвоение крупной суммы и служебного подлога с использованием должностного положения.
Как сообщает пресс-служба Полиции Армении, в результате предпринятых мероприятий полицейские выяснили, что директор ГНКО “Ноемберянский государственный колледж” Армен Г. в период с 2014 по 2017 годы под предлогом обогрева учебных помещений колледжа с использованием своего должностного положения заключил с компанией-поставщиком договор на покупку топлива.
"По подготовленным материалам было установлено, что у поставщика было приобретено 8172 литра дизельного топлива на сумму 3 млн. драмов, однако помещения отапливались дровами. Армен Г. заплатил за древесину 1 млн. драмов или вместо денег, в порядке бартера, предоставил талоны на топливо, а остальную сумму – вверенные ему 2 млн. драмов – похитил путем присвоения дизельного топлива", - говорится в сообщении.
Чтобы показать расход за эти годы приобретенного топлива, Армен Г. составил поддельные счета-фактуры и графики распределения.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам статей 179(присвоение или растрата) и 314(служебный подлог) УК РА. Следствие продолжается.