Սերժ Սարգսյան. Հայաստանն առաջնահերթ ուշադրություն է հատկացնում Ռուսաստանի հետ բազմաշերտ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը 10/06/2017 11:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահն ուղերձ է հղել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային վեցերորդ և Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովների մասնակիցներին և հյուրերին.
Անկեղծորեն ողջունում եմ «Հայաստանը և Ռուսաստանը. գործընկերության բոլոր եզրերը» խորագրով Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային վեցերորդ և Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովների մասնակիցներին և հյուրերին:
Այսօր կարելի է վստահորեն ասել, որ համաժողովները դարձել են բովանդակալից, կառուցողական երկխոսության համար արդյունավետ հարթակներ՝ ապացուցելով իրենց պահանջվածությունը:
Համաժողովների պարբերական անցկացումը թույլ է տալիս քննարկել օրակարգային արդիական հարցեր, բացահայտել մեր երկրների համագործակցության հետագա զարգացման ներուժը:
Հայաստանն առաջնահերթ ուշադրություն է հատկացնում Ռուսաստանի հետ բազմաշերտ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Մեր երկրների տնտեսությունները սերտորեն փոխկապակցված են: Մենք միասին իրականացնում ենք մասշտաբային նախագծեր առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային-հումանիտար և երկկողմ փոխգործակցության այլ ոլորտներում:
Համագործակցության ընդլայնման գործում ակտիվ դեր են խաղում մեր երկրների տարածաշրջանները, որոնց համար հայ-ռուսական համաժողովը դարձել է տարածաշրջանների տեղական իշխանությունների, գործարար և փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների անմիջական շփման հարթակ: Ուրախալի է, որ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային նախորդ համաժողովների ընթացքում մշակված առաջարկները կյանքի են կոչվում համատեղ նախաձեռնությունների միջոցով:
Անկասկած, ինտեգրացիոն գործընթացները նպաստում են միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը: Առաջին հերթին դա վերաբերում է Եվրասիական տնտեսական միությանը, որի շնորհիվ ապակենտրոնացած փոխգործակցությունը բարձրացել է նոր, ավելի բարձր մակարդակի: Եվրասիական տնտեսական միությունը բազմապատկել է մեր երկրների ստեղծարար ներուժը, վերացրել է շատ խոչընդոտներ փոխշահավետ տնտեսական համագործակցության ճանապարհին: Մեր ինտեգրացիոն միավորման հիմնական խնդիրը նրանում է, որ ողջ նախաձեռնածն ու առաջիկա ծրագրերն իրականացնելը հանգեցնի կյանքի որակի և բարեկեցության բարձրացմանը, լինի շոշափելի յուրաքանչյուր քաղաքացու և տարածաշրջանի համար:
Հուսով եմ, որ այս համաժողովի ընթացքում կլինի կարծիքների արգասաբեր փոխանակում, որը կհանգեցնի նոր պահանջված գաղափարների ստեղծմանը, որոնք մենք միասին կյանքի կկոչենք՝ ի շահ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների: Իսկ համաժողովի ընթացքում մշակված խորհրդատվությունները կնպաստեն գործարար կապերի, միջտարածաշրջանային փոխանակումների զարգացմանը, հասարակական, այդ թվում՝ երիտասարդական կազմակերպությունների փոխգործակցության ընդլայնմանը, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում հետագա ինտեգրմանը:
Համոզված եմ, որ Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովն իր հերթին կնպաստի Եվրասիական տնտեսական միության գործարար և ներդրումային լայն հնարավորությունների բացահայտմանն ու նոր փոխշահավետ գործարար նախագծերի իրականացմանը:
Համաժողովների անցկացումը համապատասխանում է եղբայրության և բարեկամության ավանդույթներին, որոնցով մեր ժողովուրդների հարաբերություններն ամրացվել են երկար դարերի ընթացքում: Համոզված եմ, որ այս ավանդույթներն այսուհետ ևս կնպաստեն Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային ամրապնդմանը:
Մաղթում եմ համաժողովների բոլոր մասնակիցներին և հյուրերին արգասաբեր աշխատանք և նոր ձեռքբերումներ՝ ի բարօրություն մեր պետությունների և ժողովուրդների:

Президент Армении: Евразийский экономический союз приумножил созидательный потенциал наших стран 10/06/2017   11:56  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направилпослание   участникам и гостям Шестого армяно-российского межрегионального форума и Второго международного форума евразийского партнерства. Текст послания приводит пресс-служба главы армянского государства:
“Искренне приветствую участников и гостей Шестого армяно-российского межрегионального форума «Армения и Россия: все грани партнерства» и Второго международного форума евразийского партнерства.
Сегодня можно с уверенностью сказать, что форумы стали эффективными площадками для содержательного, конструктивного диалога, доказав свою востребованность. Периодическое проведение форумов позволяет обсудить на повестке дня актуальные вопросы, раскрыть потенциал дальнейшего развития сотрудничества наших стран.
Армения уделяет приоритетное внимание развитию многоплановых торгово-экономических отношений с Россией. Экономики наших стран тесно взаимосвязаны. Мы вместе реализуем масштабные проекты в торгово-экономической, научно-технической, культурно-гуманитарной и других сферах двустороннего взаимодействия.
Активную роль в расширении сотрудничества играют регионы наших стран, для которых армяно-российский форум стал площадкой непосредственного общения представителей региональных властей, бизнеса и экспертного сообщества. Отрадно, что выработанные в ходе предшествующих армяно-российских межрегиональных форумов предложения воплощаются в жизнь посредством реализации совместных инициатив.
Несомненно, развитию межрегионального сотрудничества способствуют интеграционные процессы. В первую очередь это касается Евразийского экономического союза, благодаря которому децентрализованное взаимодействие поднялось на новый, более высокий уровень. Евразийский экономический союз приумножил созидательный потенциал наших стран, снял многие барьеры на пути взаимовыгодного экономического сотрудничества. Основная задача в нашем интеграционном объединении заключается в том, чтобы все предпринятое и предстоящее реализовать сводилось бы к повышению качества жизни и благополучия, было бы ощутимым для каждого гражданина и региона.
Рассчитываю, что в ходе данного форума будет проведен плодотворный обмен мнениями, ведущий к генерации новых востребованных идей, которые мы сможем вместе претворить в жизнь в интересах армяно-российских союзнических отношений. А выработанные в ходе форума рекомендации будут способствовать наращиванию деловых связей, межрегиональных обменов, расширению взаимодействия общественных, в том числе молодежных организаций – дальнейшей интеграции в рамках Евразийского экономического союза.
Уверен, что Второй международный форум евразийского партнерства, в свою очередь, поспособствует раскрытию широких деловых и инвестиционных возможностей Евразийского экономического союза и реализации новых взаимовыгодных бизнес-проектов.
Проведение форумов соответствует традициям братства и дружбы, которыми были скреплены отношения наших народов на протяжении многих веков. Уверен, что эти традиции и впредь будут способствовать упрочению союзничества Армении и России.
Желаю всем участникам и гостям форумов плодотворной работы и новых достижений на благо наших государств и народов.
15:15 26/07/2017  |  Лента новостейЕАБР предложил создать расчетную денежную единицу для стран ЕАЭС - СМИ
17:17 06/07/2017  |  Лента новостейВаловая: Армения в 2016 году увеличила экспорт в страны ЕАЭС более чем на 50%
14:55 27/06/2017  |  Лента новостейСпикер парламента Армении: Евразийский регион обладает высоким экономическим потенциалом