Նորագավիթում 48-ամյա տղամարդու սպանության գործով հանցագործության գործիք հանդիսացող ատրճանակը հայտնաբերվել է 10/06/2017   15:48  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով այսօր մեղադրանք է առաջադրվել 48-ամյա տղամարդու սպանության համար: Հանցագործության գործիք հանդիսացող ատրճանակը հայտնաբերվել է: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017թ. հոկտեմբերի 3-ին որովայնի հրազենային վնասվածքով բուժօգնության է տեղափոխվել Նորագավիթի բնակիչ Ս.Ավագյանը՝ ծնված 1969 թ., ով հոկտեմբերի 4-ի առավոտյան, առանց գիտակցության գալու, մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, նրա առնչությունը տուժողի հետ, սպանության շարժառիթը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ Երևանի 46-ամյա բնակիչը Ս.Ավագյանի ուղղությամբ կրակել և կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածք է պատճառել իր ավտոմեքենայի մեջից։ Կատարված խուզարկությամբ նրան պատկանող «Մինի Կուպեր» մակնիշի ավտոմեքենայում հայտնաբերվել է 7.62 մմ տրամաչափի պարկուճ։ Վերցվել են անհրաժեշտ փորձանմուշներ և նշանակվել փորձաքննություններ։
46-ամյա տղամարդու մասնակցությամբ կատարվել է քննչական փորձարարություն, որի  ընթացքում նա ներկայացրել է մեկ հատ առանց գործարանային համարի «ՏՏ» տեսակի ատրճանակ, որի պահունակի մեջ գտնվել է 5 փամփուշտ, և հայտարարել, որ նշված ատրճանակով է կրակել տուժողի ուղղությամբ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ հոկտեմբերի 6-ին նրան մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով։ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնի քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Обнаружено орудие убийства 48-летнего жителя ереванского квартала Норагавит 10/06/2017 16:45 | Криминальная хроника
46-летнему мужчине сегодня предъявлено обвинение в убийстве 48-летнего жителя еревнаского квартала Норагавит. Обнаружено орудие преступления - пистолет. Об этом сообщается на сайте Следственного комитета Армении.
Ранее СК сообщил, что 3 октября 2017 года что в медцентр с огнестрельным ранением был доставлен житель ереванского квартала Норагавит С. Авагян(1969 года рождения), который скончался утром 4-го октября, не приходя в сознание.
В результате масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления СК РА по Еревану, установлены личность предполагаемого преступника, его связь с потерпевшим, мотив убийства.
По данным предварительного следствия, 46-летний житель Еревана выстрелил в С. Авагяна из своего автомобиля и причинил ему несовместимое с жизнью ранение. При проведенном обыске в принадлежащем ему автомобиле марки “Мини купер” была обнаружена гильза калибра 7.62 мм. Взяты необходимые образцы, назначены экспертизы.
С участием 46-летнего мужчины был проведен следственный эксперимент, в ходе которого он представил один пистолет ТТ без заводского номера, в обойме которого было пять патронов, и заявил, что стрелял в потерпевшего из указанного пистолета.
По совокупности добытых в ходе предварительного следствия доказательств 6 октября ему было предъявлено обвинение по части 1 статьи 104(Убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. Следователь следственного отдела по административному району Шенгавит подал в суд ходатайство об избрании в отношении обвиняемого меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования", - отмечается в сообщении.