Կոլումբիայի նորանշանակ դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին 10/02/2017   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 2-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Կոլումբիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան (նստավայրը՝ Մոկսվա) Ալֆոնսո Լոպեզ Կաբալլերոյին` հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով դեսպանին՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ որպես Հայաստանում Կոլումբիայի առաջին դեսպան նա իր ներդրումը կունենա հայ-կոլումբիական հարաբերությունների առավել զարգացման գործում:
Էդվարդ Նալբանդյանը համոզմունք հայտնեց, որ երկու երկրների կողմից դեսպանների հավատարմագրումը լավ հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ օգտագործել երկկողմ հարաբերություններում առկա ներուժը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Կոլումբիայի դեսպանը նշեց, որ որպես առաջին դեսպան իր առավելագույն ջանքերը կներդնի իր առաքելության ընթացքում՝ հայ-կոլումբիական հարաբերություններին նոր որակ հաղորդելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր` միջազգային կառույցներում համագործակցության խորացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, միջխորհրդարանական շփումների հաստատման, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման, առևտրատնտեսական և մշակութային կապերի ակտիվացման վերաբերյալ:

Глава МИД Армении обсудил с послом Колумбии вопросы развития двустороннего сотрудничества 10/02/2017   18:18  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял новоназначенного посла Республики Колумбия в РА (резиденция в Москве) Альфонсо Лопеса Кабальеро по случаю вручения копий верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Эдвард Нлбандян поздравил дипломата и выразил надежду, что в качестве первого посла Колумбии в Армении он внесет свой вклад в дело дальнейшего развития армяно-колумбийских отношений.
В свою очередь Кабальеро отметил, что в качестве первого посла он приложит все усилия в ходе своей миссии, чтобы придать новое качество отношениям между Арменией и Колумбией.
В ходе встречи собеседники обсудили ряд вопросов двусторонней повестки, в частности углубление сотрудничества в международных организациях, расширение договорно-правовой базы, установление межпарламентских связей, проведение консультаций между внешнеполитическими ведомствами, активизацию торгово-экономических и культурных связей.