Արցախ այցելած թուրք գործիչները մտցվել են Ադրբեջանի ԱԳՆ «սեւ ցուցակի» մեջ 09/29/2017 11:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Թուրք հասարակական-քաղաքական եւ մշակութային գործիչների պատվիրակության անդամները, որոնք այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ, մտցվել են Ադրբեջանի ԱԳՆ «սեւ ցուցակի» մեջ: Այս մասին, «Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ, հայտնում է haqqin.az-ը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիեւը հայտնել է, որ «սա որոշ թուրք քաղաքացիների անձնական սադրիչ ակցիա էր՝ Թուրքիայի հայկական լոբբիի հովանավորությամբ, եւ նրանք բոլորն արդեն մտցվել են ԱԳՆ «սեւ ցուցակի» մեջ: Իսկ Թուրքիայի ԱԳՆ-ից կայքին հայտնել են, որ թուրք քաղաքացիների Լեռնային Ղարաբաղ այցի կապակցությամբ արդեն քննություն է սկսվել:
Պարբերականին հաջողվել է խոսել նաեւ պատվիրակության ղեկավար, «Անկարայի մտածողության հարթակ» հասարակական կազմակերպության նախագահ, խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ուֆուք Ուրազի հետ, որը հայտարարել է, որ մինչեւ Երեւան այցելելը ինքը զանգահարել է Բաքվում Թուրքիայի դեսպանատուն եւ զգուշացրել, որ մտադիր է Ղարաբաղ այցելել: «Կոնկրետ պատասխան չստանալով՝ ես Ղարաբաղ ուղեւորվեցի»,- պարզաբանել է Ուրազը: Թուրք գործիչը հայտարարել է, որ մեկ անգամ եւս համոզվել է, որ «եւ՛ մենք, եւ՛ ադրբեջանցիները, եւ՛ հայերը երկխոսության պակաս ունենք, մենք պետք է մշտապես շփվենք, որ ինչ-որ եզրակացության գանք»:
Իսկ Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի պատկանելության մասին թուրք գործիչը վերամբարձ ոճով հայտարարել է, որ չարժի այս հարցն այդքան ուղղակի դնել: «Ղարաբաղը ադրբեջանցիների եւ հայերի ընդհանուր տարածքն է, եւ նրանք այնտեղ պետք է համատեղ ապրեն»,- ասել է նա: Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշմանը, ապա նա կարծում է, որ ավելի լավ է այս հակամարտությանը չմիջամտեն ո՛չ Անկարան, ո՛ր որեւէ այլ երկիր, քանի որ, նրա համոզմամբ, ադրբեջանցիները եւ հայերը իրենք ընդհանուր լեզու կգտնեն:

Побывавшие в Арцахе турецкие деятели внесены в «черный список» МИД Азербайджана 09/29/2017   12:21  |  Карабахский конфликт
Члены делегации турецких общественно-политических и культурных деятелей, побывавшей в Нагорном Карабахе, внесены в «черный список» МИД Азербайджана. Об этом, как передает “Арцахпресс”, сообщает haqqin.az.
Как заявил официальный представитель внешнеполитического ведомства Азербайджана Хикмет Гаджиев, это была «индивидуальная провокационная акция некоторых турецких граждан под эгидой армянского лобби Турции, и все они уже включены в «черный список» МИД». А в МИД Турции сайту сообщили, что по визиту группы турецких граждан в Карабах уже начато расследование.
Изданию удалось поговорить и с главой делегации, председателем общественной организации «Платформа мышления Анкары», экс-депутатом парламента Уфуком Уразом, который заявил, что до визита в Ереван он звонил в посольство Турции в Баку и предупреждал, что намеревается посетить Карабах. «Не получив конкретного ответа, я отправился в Карабах», - пояснил Ураз. Турецкий деятель заявил, что еще раз убедился, что «и нам, и азербайджанцам, и армянам не хватает диалога - мы должны постоянно общаться, чтобы прийти к какому-то выводу».