ԱՄՆ Միչիգան նահանգը Արցախի ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել 09/29/2017   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 28-ին ԱՄՆ Միչիգան նահանգի Սենատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է Արցախը ճանաչելու մասին թիվ 99 բանաձևը։ Բանաձևի նախագիծը ներկայացվել է Միչիգանի նահանգային սենատոր Դեյվիդ Քնիզեկի կողմից։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ-ն:
Ստորև ներկայացնում ենք բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը.
ԲԱՆԱՁԵՎ
Բանաձևը կոչ է անում Միացյալ Նահանգների Նախագահին և Կոնգրեսին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որը հայտնի է նաև Արցախ անվանմամբ, տնտեսական և մշակութային կապեր հաստատել ժողովրդի հետ և աջակցել Հարավային  Կովկասում խաղաղությանն ու կայունությանը։
Հաշվի առնելով, որ Արցախը գտնվում է Հարավային Կովկասում և պատմականորեն հանդիսանում է հայկական տարածք, որի բնակչության բացարձակ մեծամասնությունը  հայեր են, և
Հաշվի առնելով, որ չնայած Հայաստանի հետ ունեցած պատմական և մշակութային կապերին, 1921 թ․ Իոսիֆ Ստալինը կամայականորեն բռնազատել է Արցախը Հայաստանից և խախտելով հայ ժողովրդի ազգային, տարածքային և մարդու իրավունքները՝ Արցախն ընդգրկել է Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում, և
Հաշվի առնելով, որ տասնամյակներ շարունակ հայերի՝ ազգային անկախության, անհատական ազատության համար և Խորհրդային Ադրբեջանի ճնշումների և խտրականության դեմ ուղղված խաղաղ ցույցերը դաժանորեն ճնշվել են Խորհրդային Ադրբեջանի կողմից, որը հրաժարվել է թույլ տալ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշումը։ Խորհրդային Ադրբեջանի արյունոտ պատասխանի արդյունքում էթնիկ հայեր են զոհվել  Սումգայիթում (1988 թ․ փետրվար), Կիրովաբադում (1988 թ․ փետրվար) և Բաքվում (1990 թ․ հունվար), իսկ ավելի քան 350,000 հայեր բռնագաղթվել Ադրբեջանից։ Սումգայիթի ողբերգությունից հետո Միացյալ Նահանգների Սենատը, մտահոգված լինելով Ղարաբաղի հակամարտությամբ, միաձայն փոփոխություն (N 2690)  է մտցրել  1989 թ. ֆինանսական տարվա «Օտարերկրյա գործառնությունների համար հատկացումների մասին» օրենքում (H.R. 4782), և կոչ արել խորհրդային իշխանությանը «հարգել հայ ժողովրդի օրինական ձգտումները…» և նշել, որ «տասնյակ հայեր սպանվել և վիրավորվել են վերջին անկարգությունների ժամանակ…», և
Հաշվի առնելով, որ Արցախի ժողովրդի բացարձակ մեծամասնությունը քվեարկել է անկախության օգտին. 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին, չնայած Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող բռնությանը, Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ կայացել է համաժողովրդական հանրաքվե, որով հռչակվել է անկախ հանրապետություն։ Ավելի քան 50 միջազգային դիտորդների սևեռուն ուշադրության ներքո և ազատ ու արդար ընտրությունների համար սահմանված միջազգային չափանիշներին լիակատար համապատասխանությամբ, ընտրելու իրավունք ունեցողների ավելի քան 80 տոկոսը մասնակցել է քվեարկությանը, որից 98 տոկոսը կողմ է արտահայտվել անկախությանը։ 1992 թ․ հունվարի 6-ին Արցախի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված Խորհրդարանն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական անկախության մասին հռչակագիր, և
Հաշվի առնելով, որ չնայած Արցախի Հանրապետության, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեցող հրադադարի մասին համաձայնագրին, որի շնորհիվ վերջ տրվեց տարիներ տևած ակտիվ ռազմական գործողություններին, Արցախի անվտանգությունը և ինքնիշխանությունը շարունակում են վտանգի ենթարկվել տարածաշրջանային լարվածության և թշնամական գործողությունների պատճառով։  Արցախի հայերը շարունակում են վճռական ջանքերը՝ ուղղված ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը և բռնություններից ու ճնշումներից ազատ կյանքի ապահովմանը, և ճանաչելով Արցախի կառավարությունը` միջազգային հանրությունը կարող է նպաստել այս մեկ դար տևած հակամարտության կարգավորմանը, հետևաբար, ելնելով վերոհիշյալից, սենատը որոշում է.
Կոչ անել Միացյալ Նահանգների Նախագահին և Կոնգրեսին ճանաչել ազատ և անկախ Արցախի Հանրապետությունը, ինչպես նաև
Հայցել Միացյալ Նահանգների Կառավարությանը՝ զարգացնել և ամրապնդել մեր երկրի տնտեսական և մշակութային հարաբերություններն Արցախի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների հետ և շարունակել աջակցել Արցախի հումանիտար և տնտեսական վերականգնմանը, ինչպես նաև
Աջակցել միջազգային հանրության շրջանում Արցախի Հանրապետության շարունակական ջանքերին՝ հասնել առկա տարածաշրջանային հիմնախնդիրների տևական լուծմանը և խաղաղություն ու կայունություն հաստատել ռազմավարորեն կարևոր Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, ինչպես նաև
Փոխանցել սույն բանաձևի կրկնօրինակները Միացյալ Նահանգների Նախագահին, Միացյալ Նահանգների Սենատի նախագահին, Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին, ինչպես նաև Միչիգանի կոնգրեսական պատվիրակության անդամներին։
19:44 01/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲացառված չէ, որ մինչև տարեվերջ մեկ երկրի կողմից Արցախը կճանաչվի. Էդվարդ Նալբանդյան.Արցախպրեսս
17:26 17/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՎաղ թե ուշ միջազգային հանրությունը ճանաչելու է Արցախը. Շարմազանովը՝ Բունդեսթագի պատգամավորին

МИД НКР опубликовал неофициальный перевод принятой штатом Мичиган резолюции о признании независимости Арцаха 09/29/2017 15:03 | Лента новостей
Сенат штата Мичиган США 28 сентября подавляющим большинством голосов принял резолюцию N99 о признании Арцаха. Проект резолюции был представлен сенатором от штата Мичиган Дэвидом Книзеком.
Пресс-служба МИД Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) ниже приводит неофициальный перевод резолюции.
Резолюция
В резолюции звучит призыв к Президенту и Конгрессу Соединенных Штатов признать Республику Нагорный Карабах, также известную как Арцах, установить экономические и культурные связи с данным государством, а также поддержать мир и стабильность на Южном Кавказе.
Принимая во внимание, что регион Арцаха входит в состав Южного Кавказа и является исторически армянской территорией, подавляющее большинство населения которой составляют армяне; а также
Принимая во внимание, что, несмотря на исторические и культурные связи региона с Арменией, в 1921 году Иосиф Сталин своевольно отделил Арцах от Армении и в нарушение национальных, территориальных прав и прав человека армянского народа передал отделенный регион Арцаха под административное управление Советского Азербайджана; а также
Принимая во внимание, что на протяжении десятилетий в ответ на мирные демонстрации армян за национальную независимость и за свободу личности, против репрессий и дискриминации со стороны Советского Азербайджана предпринимались акты насильственных репрессий со стороны вооруженных сил Советского Азербайджана, не допускающего самоопределение народа Арцаха; что кровавая реакция Советского Азербайджана привела к гибели этнических армян в Сумгаите (февраль 1988 года), Кировабаде (февраль 1988 года) и Баку (январь 1990 года), а также к насильственной депортации более 350.000 армян из Азербайджана; что вслед за сумгаитской трагедией Сенат Соединенных Штатов единогласно принял Поправку 2690 к законопроекту об ассигнованиях по иностранным операциям за бюджетный 1989 год (H.R. 4782) относительно карабахского конфликта, а также обратился к советскому правительству с призывом «уважать законные устремления армянского народа ...», отметив, что «десятки армян были убиты и ранены во время недавних беспорядков... »; а также
Принимая во внимание, что народ Арцаха подавляющим большинством голосов проголосовал за независимость. 10 декабря 1991 года, несмотря на продолжающиеся акты насилия в отношении народа Арцаха, в период распада Советского Союза состоялся всенародный референдум, провозгласивший независимую республику. В присутствии более 50 международных наблюдателей и в полном соответствии с международными нормами проведения свободных и справедливых выборов более 80 процентов избирателей, имеющих право голоса, приняли участие в голосовании, в результате которого 98 процентов избирателей проголосовали за независимость. 6 января 1992 года демократически избранный парламент Арцаха принял Декларацию о независимости Нагорно-Карабахской Республики; а также
Принимая во внимание, что, вопреки соглашению о прекращении огня, подписанному между Республикой Арцах, Азербайджаном и Арменией и поставившему конец интенсивным боевым действиям, продолжавшимся в течение нескольких лет, региональная напряженность и акты враждебных действий продолжают представлять угрозу безопасности и суверенитету Арцаха. Армянское население Арцаха остается непоколебимым в своих усилиях реализовать свое право на самоопределение и жить свободной от насилия и репрессий жизнью; признание правительства Арцаха со стороны международного сообщества может содействовать прекращению данного векового конфликта; учитывая вышеизложенное, Сенат принял решение:
Призвать Президента и Конгресс Соединенных Штатов признать свободную и независимую Республику Арцах; а также
Призвать правительство Соединенных Штатов укрепить и упрочить экономические и культурные связи нашей страны с Республикой Арцах и ее гражданами, продолжать содействовать гуманитарному и экономическому восстановлению региона; а также
Поддержать продолжающиеся в рамках международного сообщества усилия Республики Арцах, направленные на достижение окончательного решения региональных проблем и установление мира и стабильности в стратегически важном регионе Южного Кавказа;
Направить копии данной резолюции Президенту Соединенных Штатов, Председателю Сената Соединенных Штатов, Спикеру Палаты представителей Соединенных Штатов и членам делегации Мичигана в Конгрессе.