Նախարար Կարայանը հանդիպել է Ֆրանսիայի դեսպանի հետ 09/27/2017 11:56 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը սեպտեմբերի26-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին։ Այս մասին հայտնում է Նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Դեսպանն իր խոսքում նշել է. «Շնորհակալ եմ Ձեզ և Ձեր ղեկավարած գերատեսչությանը, քանի որ միշտ ականջալուր եք եղել ֆրանսիացի ներդրողների և գործարարների խնդիրներին և աջակցել նրանց։ Հրաժեշտից առաջ անպայման ցանկանում էի Ձեզ հետ հանդիպել»։
Նախարարը և դեսպանը քննարկել են վերջին շրջանում հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության հաջողված նախագծերը, այդ թվում՝ «Բիզնես ֆրանսի» նախաձեռնած ծրագրերը, Ֆրանսիական զարգացման գործակալության հետ փոխգործակցությունը և մի շարք մասնավոր ծրագրեր՝ ընգծելով դրանց շարունակականության անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Կարայանը և Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն անդրադարձել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առևտրաշրջանառության ծավալներին։ Կողմերը հաստատել են, որ դրանց ավելացման շուրջ պետք է մեկտեղեն ջանքերը։ Հատուկ ուշադրության է արժանացել նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության ընդլայնումը։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը հանդիպման ավարտին շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդման և, մասնավորապես, տնտեսական համագործակցության զարգացման գործընթացում ունեցած դերակատարության համար և հաջողություն մաղթել հետագա աշխատանքում։

Армения и Франция обсуждают расширение сотрудничества в сфере туризма 09/27/2017   12:41  |  Лента новостей
Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян и посол Франции в РА Жан-Франсуа Шарпантье  на состоявшейся в среду встрече обсудили расширение сотрудничества в сфере турзима.
Посол Франции выразил благодарность министру и возглавляемому им ведомству за постоянное внимание к проблемам французских инвесторов и бизнесменов и оказание им поддержки.
“Перед отъездом я хотел обязательно с вами встретиться', – подчеркнул Жан-Франсуа Шарпантье, который завершает дипломатическую миссию в Армении.
Как сообщает пресс-служба министерства, Сурен Караян и Жан-Франсуа Шарпантье обсудили армяно-французские экономические проекты, успешно реализованные за последнее время, в том числе и инициированные Business France программы, а также сотрудничество с Французским агентством развития и ряд частных проектов. Стороны подчеркнули необходимость продолжения данных проектов.
В ходе встречи министр и посол коснулись объемов торгового оборота между Арменией и Францией. Собеседники подтвердили необходимость консолидации усилий для их увеличения. Особое внимание было также уделено расширению сотрудничества в сфере туризма.
Под занавес встречи Сурен Караян поблагодарил посла за его вклад в укрепление армяно-французских связей и, в частности, в развитие экономического сотрудничества, пожелав дипломату успехов в его дальнейшей деятельности.