Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ 09/27/2017   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ինստիտուցիոնալ համակարգի բարեփոխումների և հանրային ծառայության համակարգի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված գործունեության վերաբերյալ, ինչպես նաև Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և տեղեկատվական քաղաքականության հայեցակարգի մասին հարցերը:
Առաջին հարցը ԱԱԽ անդամներին զեկուցել են փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը: Նիստի մասնակիցներին ներկայացվել են հակակոռուպցիոն ոլորտում մինչ այժմ իրականացված միջոցառումները, այդ թվում՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում ինստիտուցիոնալ համակարգի բարեփոխումների ապահովման աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին» Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի դեկտեմբերի 20-ի կարգադրության համաձայն ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում մշակված օրենքների նախագծերի փաթեթը, կոռուպցիայի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության ուղղությունները: Խորհուրդն ի գիտություն է ընդունել ներկայացված զեկույցները:
Օրակարգի երկրորդ հարցը զեկուցել են Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը և տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը: Զեկուցողների կողմից ընդգծվել է, որ ՀՀ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և տեղեկատվական քաղաքականության հայեցակարգը, համաձայն ներկայացված նախագծի, պետական քաղաքականության կարևոր բաղկացուցիչ է: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներկայիս ծանրակշիռ ազդեցությունը կառավարման բոլոր ոլորտների բնականոն ու արդյունավետ գործառնության վրա ավելի է մեծացնում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման հայեցակարգային և նորմատիվաիրավական փաստաթղթերի մշակման ու արդիականացման անհրաժեշտությունը: ԱԱԾ տնօրենը նշել է, որ նախագիծը միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի կողմից պատրաստվել է աշխարհում առկա արդի մարտահրավերներին, զարգացումներին համահունչ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման նոր չափանիշների, ռազմավարական ուղղությունների մշակման և կիրառման անհրաժեշտությունից ելնելով: Հայեցակարգի նախագծում ներկայացված են Հայաստանի Հանրապետության տեղեկատվության անվտանգության ապահովման ոլորտում առկա վիճակը, հիմնարար արժեքները, սկզբունքները, շահերը, սպառնալիքները և մարտահրավերները, քաղաքականության նպատակները, խնդիրները, ներպետական և միջազգային համագործակցության հարցերը և այլն: Նշված հարցերի համատեքստում ամփոփված են նաև տեղեկատվական միասնական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները:
Ազգային անվտանգության խորհուրդը, հաշվի առնելով քննարկման արդյունքում հնչած առաջարկությունները, հավանության է արժանացրել հայեցակարգի նախագիծը:

Президент Армении провел заседание Совета нацбезопасности 09/27/2017   17:18  |  Лента новостей
Президент Армении, председатель Совета национальной безопасности Серж Саргсян сегодня провел заседание Совета национальной безопасности.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в рамках повестки дня заседания обсуждались вопросы, касающиеся реформ институциональной системы в сфере борьбы с коррупцией и деятельности, нацеленной на повышение эффективности системы общественной службы, а также Концепции информационной политики и обеспечения информационной безопасности.
По первому вопросу членам Совета нацбезопасности доложили вице-премьер-министр, министр международной  экономической интеграции и реформ РА Ваче Габриелян и министр юстиции РА Давид Арутюнян. Участникам заседания были представлены проведенные доселе мероприятия в антикоррупционной сфере, в том числе  пакет законопроектов, разработанный в результате деятельности рабочей группы, созданной в соответствии с распоряжением президента РА от 20 декабря 2016 года «О создании рабочей группы по обеспечению реформ институциональной системы в сфере борьбы с коррупцией». Кроме того, были представлены осуществленные в рамках международного сотрудничества работы, а также направления новой антикоррупционной стратегии. Совет принял к сведению представленные доклады.
Второй вопрос повестки дня представил директор Службы национальной безопасности (СНБ) при правительстве РА Георгий Кутоян и министр транспорта, связи и информационных  технологий РА Ваан Мартиросян. Они подчеркнули, что Концепция информационной политики и обеспечения информационной безопасности РА, согласно представленному проекту, важный компонент государственной политики. Нынешнее весомое влияние информационных технологий на естественное и эффективное функционирование всех сфер управления еще более повышает необходимость модернизации и разработки концептуальных и нормативно-правовых документов  обеспечения информационной безопасности. Директор СНБ Армении отметил, что проект был подготовлен межведомственной рабочей группой, исходя из необходимости применения и разработки новых критериев и стратегических направлений обеспечения информационной безопасности, созвучных существующим в мире актуальным вызовам, процессам. В проекте концепции представлены ситуация в сфере обеспечения информационной безопасности РА, основополагающие ценности, принципы, интересы, угрозы и вызовы, цели политики, проблемы, вопросы международного сотрудничества и пр.. В контексте указанных вопросов подытожены и основные направления и приоритеты единой информационной политики.
Совет национальной безопасности с учетом прозвучавших по итогам обсуждения предложений одобрил проект концепции.