Աղմկոտ բացահայտում. կաշառքի գործով բժիշկներ են կալանավորվել 09/26/2017 19:27 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են բժշկական հաստատությունների առանձին աշխատակիցների կողմից գումարի դիմաց առողջության վերաբերյալ ոչ ճիշտ տեղեկանքներ տրամադրելու դեպքեր. մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում օգոստոսի 2-ին վարույթ է ընդունվել խարդախությամբ գումար հափշտակելու և կաշառք տալու դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցված քրեական գործը։
Իրականացված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ զինվորական տարիքի հասած տղաների առողջական վիճակի վերաբերյալ ոչ ճիշտ տվյալներ տրամադրելու վերաբերյալ։
Քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի, որոնցից 3-ը՝ բժշկական տարբեր հիմնարկների աշխատակիցներ։ Այսպես՝ մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 34-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, ԲԿ-ի նյարդավիրաբուժության բաժանմունքի բուժքրոջը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով (3 դրվագ), սրտաբանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մեկ այլ բժշկի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (2 դրվագ)։ Մեղադրյալներից 3-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, 1-ի նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական գործողություններ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, հանցավոր հնարավոր այլ դրսևորումները բացահայտելու, դրանց մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ: Քրեական գործով այլ տվյալներ նախաքննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն։

СК Армении подтвердил информацию об аресте врачей в рамках дела о взяточничестве 09/27/2017   09:33  |  Криминальная хроника
В результате крупномасштабных следственных действий, предпринятых в рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, раскрыты случаи предоставления отдельными сотрудниками медицинских учреждений неверных данных о состоянии здоровья за деньги. Четверым лицам предъявлены обвинения. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану 2-го августа было принято к производству уголовное дело, возбужденное в Службе национальной безопасности РА по факту хищения денежной суммы путем мошенничества и дачи взятки.
В результате предпринятых необходимых следственных действий было добыто достаточно данных о предоставлении неверных данных о состоянии здоровья юношей, достигших призывного возраста.
По уголовному делу обвинения предъявлены четверым лицам, трое из которых – сотрудники различных медучреждений. Так, одному из них предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178, пункту 2 части 2 статьи 178, пункту 1 части 3 статьи 34-178 Уголовного кодекса РА. Медсестре отделения нейрохирургии одного из медцентров предъявлено обвинение по части 1 статьи 313(3 эпизода) УК РА, кардиологу – по части 1 статьи 311 УК РА, еще одному врачу – по пункту 2 части 4 статьи 311.2(2 эпизода) УК РА. В отношении троих из обвиняемых избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, а одного – в виде подписки о невыезде.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются активные следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования всех обстоятельств произошедшего, раскрытие иных преступных проявлений, установление круга их участников. Иные данные по уголовному делу на данном этапе предварительного следствия не подлежат разглашению", - отмечается в сообщении.