Նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագրեր է ստորագրել՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի և կազմի մասին 09/25/2017 10:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 25-ին ստորագրել է մի շարք հրամանագրեր: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Նախագահի հրամանագրով սահմանվել է կառավարության հետեւյալ կառուցվածքը.
պետական նախարար
առողջապահության նախարարություն
արդարադատության նախարարություն
արտաքին գործերի նախարարություն
աշխատանքի, սոցիալական հարցերի եւ վերաբնակեցման նախարարություն
բնապահպանության եւ բնական ռեսուրսների նախարարություն
գյուղատնտեսության նախարարություն
էկոնոմիկայի եւ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարություն
կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարարություն
մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարարություն
պաշտպանության նախարարություն
քաղաքաշինության նախարարություն
ֆինանսների նախարարություն:
Սահմանվել են նաեւ պետական կառավարման այլ մարմիններ.
ազգային անվտանգության ծառայություն
ոստիկանություն
արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայություն:
Նախագահի հրամանագրով նշանակվել են.
պետական նախարար՝ Արայիկ Հարությունյանը
առողջապահության նախարար՝ Կարինե Աթայանը
արդարադատության նախարար՝ Արարատ Դանիելյանը
արտաքին գործերի նախարար՝ Մասիս Մայիլյանը
աշխատանքի, սոցիալական հարցերի եւ վերաբնակեցման նախարար՝
Սամվել Ավանեսյանը
բնապահպանության եւ բնական ռեսուրսների նախարար՝ Վազգեն Միքայելյանը
գյուղատնտեսության նախարար՝ Ժիրայր Միրզոյանը
էկոնոմիկայի եւ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար՝
Լեւոն Գրիգորյանը
կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար՝ Նարինե Աղաբալյանը
մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարար՝
Սերգեյ Շահվերդյանը
պաշտպանության նախարար՝ Լեւոն Մնացականյանը
քաղաքաշինության նախարար՝ Կարեն Շահրամանյանը
ֆինանսների նախարար՝ Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Ըստ Նախագահի հրամանագրերի՝ սահմանվել են այն նախարարների կազմը, որոնց գործունեությունը համակարգվելու է պետական նախարարի կողմից, ինչպես նաեւ՝ պետական սեփականության եւ ֆինանսների կառավարման ոլորտում Նախագահի կողմից պետական նախարարին վերապահված լիազորությունների շրջանակը:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրի համաձայն՝ տեղի են ունեցել մի շարք կառուցվածքային փոփոխություններ, մասնավորապես.
Էկոնոմիկայի եւ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարությունից առանձնացվել է զբոսաշրջության վարչությունը եւ ընդգրկվել մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ զբոսաշրջության նախարարություն կազմում:
Նախագահի աշխատակազմի կառուցվածքում ստեղծվել է «Կառավարության գործերի կառավարչություն» առանձնացված ստորաբաժանում, որը նախկին կառավարության աշխատակազմի իրավահաջորդն է:
Նախկին կառավարության աշխատակազմի որոշ ստորաբաժանումներ ընդգրկվել են տարբեր մարմինների կազմում.
Պետական նախարարի աշխատակազմում են ընդգրկվել սոցիալ-տնտեսական վարչությունը, ինչպես նաեւ տարածքային կառավարման բնագավառում գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումները:
Էկոնոմիկայի եւ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության կառուցվածքում են ընդգրկվել անշարժ գույքի կադաստրի եւ պետական գույքի կառավարման վարչությունները, գեոդեզիայի եւ հողային պետական տեսչությունը:
Աշխատանքի, սոցիալական հարցերի եւ վերաբնակեցման նախարարության կառուցվածքում են ընդգրկվել բնակարանային հարցերի վարչությունը, վերաբնակեցման եւ միգրացիայի բաժինը:
Նոր գործառույթներին համապատասխան՝ հաստատվել են Նախագահի աշխատակազմի, ինչպես նաեւ Նախագահի աշխատակազմի «Կառավարության գործերի կառավարչություն» առանձնացված ստորաբաժանման կանոնադրությունները եւ կառուցվածքները:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով սահմանվել է կառավարության գործունեության կազմակերպման նոր կարգ:
Նույն օրը Նախագահն ստորագրել է հրամանագրեր, համաձայն որոնց՝ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արայիկ Լազարյանը նշանակվել է Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Դանիելյանը նշանակվել է Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ-պետաիրավական վարչության պետ:

Утверждены структура и состав правительства Арцаха: новым главой МИД назначен Масис Маилян 09/25/2017   10:32  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 25 сентября подписал ряд указов.
Как сообщает пресс-служба главы НКР, указом Президента утверждена следующая структура правительства:
государственный министр,
министерство здравоохранения,
министерство юстиции,
министерство иностранных дел,
министерство труда, социальных вопросов и миграции,
министерство экологии и природных ресурсов,
министерство сельского хозяйства,
министерство экономики и производственных инфраструктур,
министерство образования, науки и спорта,
министерство культуры, по вопросам молодежи и туризма,
министерство обороны,
министерство градостроительства,
министерство финансов.
Утверждены также другие органы государственного управления:
служба национальной безопасности,
полиция,
государственная служба по чрезвычайным ситуациям.
Указом Президента назначены:
государственный министр - Араик Арутюнян,
министр здравоохранения - Карине Атаян,
министр юстиции - Арарат Даниелян,
министр иностранных дел - Масис Маилян,
министр труда, социальных вопросов и миграции - Самвел Аванесян,
министр экологии и природных ресурсов - Вазген Микаелян,
министр сельского хозяйства - Жирайр Мирзоян,
министр экономики и производственных инфраструктур - Левон Григорян,
министр образования, науки и спорта - Нарине Агабалян,
министр культуры, по вопросам молодежи и туризма - Сергей Шахвердян,
министр обороны - Левон Мнацаканян,
министр градостроительства - Карен Шахраманян,
министр финансов - Григорий Мартиросян.
Согласно указам Президента утвержден состав тех министров, деятельность которых будет координироваться государственным министром, а также круг полномочий, предоставленных Президентом государственному министру в сфере управления государственной собственностью и финансами.
Согласно другому указу Президента произведен ряд структурных изменений, в частности:
из министерства экономики и производственных инфраструктур отделено управление по туризму и включено в состав министерства культуры, по вопросам молодежи и туризма;
в структуре аппарата Президента создано отдельное подразделение - управление по делам правительства, которое является правопреемником бывшего аппарата правительства.
Некоторые подразделения бывшего аппарата правительства включены в состав разных органов:
в аппарат госминистра включены социально-экономическое управление, а также подразделения, выполняющие функции в сфере территориального управления;
в структуру министерства экономики и производственных инфраструктур включены управление кадастра недвижимости и комитет по управлению государственным имуществом, государственная инспекция по геодезии и земельным вопросам;
в структуру министерства труда, социальных вопросов и миграции включены управление по жилищным вопросам, отдел по заселению и миграции.
Согласно новым функциям утверждены уставы и структуры аппарата Президента и отдельного подразделения аппарата Президента - управления по делам правительства.
Другим указом Президента утвержден новый порядок организации деятельности правительства.
В тот же день Президент подписал указы, согласно которым заместитель руководителя аппарата Президента Араик Лазарян назначен начальником управления по делам правительства - первым заместителем руководителя аппарата Президента. Заместитель министра юстиции Карен Даниелян назначен заместителем руководителя аппарата Президента - начальником государственно-правового управления.