Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպեց Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահին 09/23/2017   11:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն հանդիպեց Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Ժան-Մարի Գեհենոյին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ՄՃԽ ղեկավարը Հայաստանի արտգործնախարարին ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության ուղղություններն ու կատարվող հետազոտությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը, կարևորելով միջազգային ճգնաժամային խմբի գործունեությունը, շեշտեց, որ կազմակերպության կողմից պատրաստվող զեկույցները պետք է հիմնված լինեն վստահելի աղբյուրների, անաչառ վերլուծությունների վրա, հաշվի առնեն հակամարտության բոլոր կողմերի կարծիքները, իրենց նպաստը բերեն համաձայնեցված ձևաչափերում իրականացվող բանակցային գործընթացներին՝ ուղղված հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
ՄՃԽ նախագահի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը հանգամանալից ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների կողմից ձեռնարկվող ջանքերը, ինչպես նաև 2016թ. ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում տեղ գտած միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները:

Глава МИД Армении представил президенту МКГ грубейшие нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права 09/23/2017   16:06  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян 22-го сентября в Нью-Йорке встретился с президентом Международной кризисной группы (МКГ) Жаном-Мари Гуено.
Как сообщает  пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, глава МКГ представил министру иностранных дел Армении направления деятельности организации и проводимые исследования.
Эдвард Налбандян, отметив важность деятельности МКГ, подчеркнул, что подготавливаемые организацией доклады должны основываться на надежных источниках, бескорыстных анализах, учитывать мнения всех сторон конфликта, вносить свой вклад в переговорные процессы в рамках согласованных форматов, направленные на исключительно мирное урегулирование конфликтов.
По просьбе президента МКГ министр Налбандян детально представил прилагаемые Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, а также грубейшие нарушения международного гуманитарного права в ходе инициированной Азербайджаном широкомасштабной военной агрессии против Арцаха (Нагорного Карабаха) в апреле 2016 года.