Իտալիայում ձերբակալել են «Սակրա կորոնա ունիտա»-ի 50 մաֆիոզների 09/20/2017   13:50  |  Քրեական խրոնիկոն
Իտալիայի հարավում 50 մարդ Է ձերբակալվել երկրի առավել հզոր մաֆիական կազմակերպություններից մեկի՝ «Սակրա կորոնա ունիտա»-ի («Միավորված սուրբ տերություն») դեմ պայքարում
իրականացված հատուկ գործողության արդյունքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ձերբակալվածները մեղադրվում են կազմակերպված հանցախմբի, սպանությունների, թմրամիջոցների ու զենքի առեւտրին մասնակցության ու դրանք պահելու մեջ: Այդ մասին սեպտեմբերի 20-ին հայտնել են կարաբինավորները:
Մեղադրանքի կետերից մեկը դարձել Է հաշվեհարդարը «կորոնա»-ի նախկին անդամներից մեկի որդու նկատմամբ, որը համաձայնել Էր համագործակցել ոստիկանության հետ:
Գործողությունը դարձել Է դեռ դեկտեմբերին սկսված հետաքննության արդյունքը եւ անցկացվել Է Ապուլիայի հարավարեւելյան մարզի Բրինդիզի, Լեչե եւ Տարանտո շրջաններում:
Իտալիայում գոյություն ունի չորս հիմնական մաֆիական միավորում. Սիցիլիայում՝ «Կոզա նոստրա»-ն, Կալաբրիայի մարզում՝ «Նդրանգետա»-ն, Նեապոլում եւ նրա արվարձաններում գործում Է «Կամորա»-ն, իսկ Ապուլիայում՝ «Սակրա կորոնա ունիտա»-ն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

50 мафиози из "Сакра корона унита" арестованы в Италии 09/20/2017   14:32  |  Международные новости
Пятьдесят человек арестованы на юге Италии в результате операции по борьбе с одной из наиболее могущественных мафиозных организаций страны "Сакра корона унита", передает РИА Новости.
Арестованные обвиняются в участии в организованном преступном сообществе, убийствах, торговле и хранении наркотиков и оружия, сообщают в среду карабинеры. Одним из пунктов обвинения стала расправа над сыном одного из бывших членов "короны", согласившихся сотрудничать с полицией.
Операция стала результатом начавшегося еще в декабре расследования и была проведена в провинциях Бриндизи, Лечче и Таранто в юго-восточной области Апулия.
В Италии существует четыре основных мафиозных объединения. На Сицилии — "Коза ностра", в области Калабрия — "Ндрангета", в Неаполе и его окрестностях действует "Каморра", а в Апулии — "Сакра корона унита" ("Объединенная священная корона").
15:50 22/05/2017  |  Международные новостиОдин из главарей мафии убит на Сицилии
13:38 22/03/2017  |  Международные новостиОдин из наиболее опасных мафиози Европы арестован в Италии
09:28 01/10/2016  |  Международные новостиИтальянская полиция нашла у мафиози украденные картины Ван Гога
14:52 21/06/2016  |  Международные новостиИтальянскую мафию подозревают в организации масштабных пожаров на Сицилии
14:26 12/05/2016  |  Международные новостиВ Италии открылась уникальная выставка картин из фондов мафии
11:12 04/06/2015  |  Международные новостиИтальянские карабинеры арестовали 44 человека в рамках борьбы с мафией