ԱՄՆ կոնգրեսականները ժամանել են Արցախ 09/20/2017   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 20-ին Արցախ են ժամանել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ֆրենք Փալոունը եւ Թուլսի Գեբըրդը՝ ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանի, Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանի եւ «Հայաստան» հիմնադրամի ԱՄՆ կառույցի տնօրեն Մարիա Միհրանյանի ուղեկցությամբ:
Կոնգրեսականներին առավոտյան Շուշիում դիմավորել է Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Այնուհետեւ հյուրերը այցելել են Շուշիի արհեստագործական ուսումնարան եւ Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի:
ԱԺ նախագահի աշխատասենյակում տեղի ունեցած առանձնազրույցից հետո կայացել է ընդլայնված կազմով հանդիպում, որտեղ հյուրերին միացել է Ամերիկայի Հայ Դատի գրասենյակի տնօրեն Րաֆֆի Համբարյանը: Նիստերի մեծ դահլիճում կազմակերպված հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչները, հանրային-քաղաքական եւ գիտակրթական ոլորտների պատասխանատուները:
Ներկայացնելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ  Արցախում եւ Հայաստանում մշտապես զգում են Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի աջակցությունը համահայկական նշանակության հարցերում: Խոսելով անցած տարիների համագործակցության մասին՝ Աշոտ Ղուլյանը կարեւորել է 2006թ-ից ԱՄՆ Կոնգրեսում  Արցախի անկախությանը նվիրված միջոցառումների կազմակերպումը եւ Արցախի միջազգային ճանաչման հարցում կոնգրեսականների հետեւողական ջանքերը:
«Պատահական չէ, որ հենց ամերիկյան նահանգներից են գալիս Արցախի անկախությունն ու ազատությունը սատարող առաջին ազդակները, որոնք արտահայտվում են նահանգային մակարդակի օրենսդիր մարմինների կողմից ընդունված բանաձեւերի տեսքով: Նման բանաձեւերը ոչ միայն քաջալերում են Արցախի ժողովրդին ազատության համար անհավասար պայքարում, այլեւ մեկ անգամ եւս փաստում են ԱՄՆ-ի հավատարմությունն ազատության բացարձակ գաղափարին»,- ընդգծել է  խորհրդարանի նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Ֆրենկ Փալոունը անդրադարձել է Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբի եւ Արցախի իշխանությունների միջեւ համագործակցության ձեւավորված ավանդույթներին եւ գոհունակություն հայտնել Արցախում տարեցտարի նկատվող քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական առաջընթացի կապակցությամբ:
ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայկական հարցերի հանձնախմբի հիմնադիր համանախագահ Ֆրենկ Փալոունը շեշտել է, որ իրենց գործունեությունը հիմնականում նպատակ ունի ամերիկյան հասարակությանը հասցնելու Արցախի մասին երեք իրողություն, որ Արցախը իրավական երկիր է, որ այն անկախացել է միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան եւ ունի արդյունավետ գործող պետական ինստիտուտներ:
Կոնգրեսական Թուլսի Գեբըրդը, խոսելով Արցախ կատարած իր առաջին այցի մասին, ընդգծել է, որ որպես նախկին զինվորական քաջ գիտակցում է պատերազմի մեջ գտնվող ժողովուրդների կողմից խաղաղության ընկալման արժեքը եւ, որպես իշխանության ներկայացուցիչ, հետագայում եւս շարունակելու է աջակցել արցախցիների արդար պահանջին:
Եզրափակելով հանդիպումը՝ խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ ամերիկացի գործընկերների այցը միասնական նպատակին՝ Արցախի միջազգային ներգրավվածությանն ու ճանաչմանն ընդառաջ մի քայլ է, որն արժանի է գոհունակության եւ բարձր գնահատանքի:

Конгрессмены США прибыли в Арцах 09/20/2017   16:50  |  Лента новостей
Члены Палаты представителей США Фрэнк Паллоне и Тулcи Гебрд 20-го сентября прибыли в Арцах. Их сопровождали постоянный представитель Арцаха в США Роберт Аветисян, сопредседатель Армянской ассамблеи Америки (ААА) Энтони Барсамян и директор американского филиала фонда «Айастан» Мария Мигранян.
Как сообщает пресс-служба парламента Арцаха, конгрессменов утром в Шуши встретил председатель Национального собрания Ашот Гулян. Затем гости посетили ремесленное училище Шуши и Собор  Святого Христа Всеспасителя.
После беседы в кабинете председателя НС состоялась встреча в расширенном составе, где к гостям присоединился директор комитета Ай Дата США Раффи Амбарян. На организованной в большом зале заседаний встрече приняли участие представители законодательной и исполнительной властей Арцаха, общественно-политической сферы, ответственные лица научно-образовательной сферы.
Представляя гостей, председатель НС отметил, что в Арцахе и Армении постоянно ощущают содействие Комитета по армянским вопросам Конгресса США в вопросах, имеющих общеармянское значение. Коснувшись сотрудничества за минувшие годы, Ашот Гулян подчеркнул важность организованных в 2006 году в Конгрессе США мероприятий, посвященных независимости Арцаха, и последовательных усилий конгрессменов по международному признанию Арцаха.
«Не случайно, что именно из американских штатов поступают первые сигналы в поддержку независимости и свободы Арцаха, которые выражаются в виде резолюций, принятых законодательными органами штатов. Подобные резолюции не только воодушевляют народ Арцаха в неравной борьбе за свободу, но и в очередной раз констатируют верность США идее свободы», – подчеркнул председатель парламента.
Поблагодарив за встречу, Фрэнк Паллоне коснулся сотрудничества между комитетом по армянским вопросам Конгресса США и властями Арцаха и выразил удовлетворение политическим, экономическим и социальным прогрессом, который из года в года всё более заметен в Арцахе.
Сопредседатель Комитета по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне подчеркнул, что их деятельность нацелена на то, чтобы донести до американского общества три реалии об Арцахе: Арцах – правовая страна, которая обрела независимость в соответствии с международным правом и имеет эффективно действующие государственные институты.
В свою очередь Тулси Гебрд, коснувшись своего первого визита в Арцах, отметила, что как бывшая военнослужащая прекрасно осознает ценность восприятия мира народами, находящегося в войне, и как представитель власти в дальнейшем продолжит содействовать справедливому требованию арцахцев.
Резюмируя, председатель парламента добавил, что визит американских коллег – шаг на пути к единой цели – международной вовлеченности и признанию Арцаха, который достоин высокой оценки.
16:49 19/04/2017  |  Лента новостейПостпред Арцаха в США выступил с лекцией в Международном университете Флориды
10:51 07/02/2017  |  Лента новостейГлава МИД НКР Карен Мирзоян поздравил Рекса Тиллерсона с назначением на пост госсекретаря США