Քննարկվել են Առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակների տոնակատարությունների նախնական ծրագրերը 09/19/2017   17:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 19-ին կայացել է կլոր սեղան քննարկում` նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակների, ինչպես նաև Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների նախնական ծրագրերի քննարկմանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Քննարկման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է այն լայնածավալ պաշտոնական և տոնական միջոցառումներին, համերգային, մշակութային, պատմաճանաչողական և հայրենասիրական ծրագրերին, մրցույթներին, գիտաժողովներին, նախաձեռնություններին, որոնք նախատեսվում են վերոնշյալ իրադարձությունների շրջանակում կազմակերպել և անցկացնել Հայաստանում և Սփյուռքում:
Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր հերոսամարտերը հայոց պատմության մեջ բացառիկ կարևոր դերակատարություն ունեն, ուստի արվելու է առավելագույնը` այդ իրադարձություններն արժանվույն ներկայացնելու համար: Պաշտպանության նախարարը պատասխանել է քննարկման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին և լսել նրանց առաջարկները` կապված տոնակատարությունների կազմակերպման հետ:
17:34 19/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏարոն Մարգարյան. «2018 թվականը Երևանի հոբելյանական տարին լինելուց բացի, մեր մայրաքաղաքի պատմության մեջ կնշանավորվի նաև որպես մեծ նախաձեռնությունների և նշանակալի ձեռքբերումների տարի»
17:14 19/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երբ հարցնում են՝ հայերն ովքե՞ր են, եկեք ասենք՝ մենք ինչեր ենք ստեղծել». Հայաստանի նոր իմիջը
13:00 19/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռից հնչել են գործնական առաջարկներ ուղղված ռազմարդյունաբերական ոլորտի զարգացմանը. Արտակ Զաքարյան
12:52 19/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Քոթանջյան. ՀՀ-ում կիբեռռեսուրսների կառավարման համակարգի կերտման գործում հեղինակավոր սփյուռքահայերի ներգրավման կարևորությունը
12:18 19/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է մեջքներս ուղղենք և միասին շարունակենք այն կառուցել այն երկիրը, որի մասին բոլորս երազում ենք. վարչապետի ելույթը՝ Հայաստան-սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին

В Армении обсудили предварительную программу мероприятий к 100-летию Первой Республики и героических майских сражений 09/19/2017   18:24  |  Лента новостей
В рамках проходящего в Ереване Шестого форума “Армения-Диаспора” 19-го сентября состоялся круглый стол, посвященный обсуждению предварительной программы мероприятий к 100-летию провозглашения Первой Республики Армения и героических Майских сражений, а также празднику "Эребуни-Ереван-2800. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении.
В ходе обсуждения министр обороны Армении Виген Саркисян коснулся тех масштабных официальных и праздничных мероприятий, которые планируется организовать и провести в Армении и Диаспоре в рамках вышеупомянутых событий.
Виген Саркисян подчеркнул, что героические битвы в истории Армении играют исключительно важную роль, поэтому будет приложено максимум усилий, чтобы достойным образом представить эти события. Министр обороны Армении ответил на многочисленные вопросы участников дискуссии и выслушал их предложения, связанные с организацией праздничных мероприятий.
13:21 28/05/2017  |  Лента новостейНе будь 28 мая 1918 года, не было бы сегодняшней Республики Армения – президент Серж Саргсян
13:12 28/05/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении в мемориальном комплексе Сардарапатской битвы принял участие в праздновании Дня Республики