ՀԱՊԿ-ի առաջիկա խորհրդարանական վեհաժողովում Էդուարդ Շարմազանովը բարձրաձայնելու է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության մասին 09/16/2017   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալեքսանդր Լապշինն արձանագրեց այն, ինչ տարիներ շարունակ ասել է հայկական կողմը, այն, որ Ադրբեջանը հակաժողովրդավարական, ռասիստական պետություն է: «Արմենպրես»-ի հետ  զրույցում մեկնաբանելով երեկ Իսրայելցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի՝ ադրբեջանական բանտից ազատվելուց հետո սոցցանցի իր էջում կատարած առաջին գրառումը՝ նման դիտարկում արեց Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ադրբեջանը ոչ միայն հայատյաց, այլեւ առհասարակ հիվանդագին քաղաքականություն է վարում: Լապշինի արձանագրումները պետք է նաեւ որոշակի մեսիջ լինեն միջազգային հանրության համար. էլ չեմ ասում, որ օտարազգի քաղաքացուն ոչ միայն ձերբակալել են, այլեւ ծեծի են ենթարկել, տանջանքների եւ դա փորձել են ներկայացնել որպես ինքնասպանության փորձ: Սա ապացուցում է, որ Ադրբեջան պետությունը լիովին հիմնված է ստի եւ կեղծիքի գաղափարախոսության վրա»,-ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա համեմատեց Ադրբեջանի ներկայիս քաղաքակությունը երիտթուրքական քաղաքականության հետ՝ ընդգծելով, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է կանգնի իր ինքնապաշտպանական պայքարին, քանի որ Ադրբեջանի հաշվարկերում ոչինչ չի փոխվել:
«Սա արձանագրում է, որ 21-րդ դարում կա մի պետություն, որը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է, սակայն որտեղ հիմնական գաղափարախոսությունը ռասիզմն ու հակահայկականությունն է»,-նշեց նա:
Էդուարդ Շարմազանովը շեշտեց, որ ինչպես նախկինում, այդպես էլ այժմ տարբեր կառույցներում գործող հայկական պատվիրակությունները բարձրաձայնելու են Ադրբեջանի նման քաղաքականության մասին:
«Նույնը պատրաստվում ենք անել հոկտեմբերի 12-14-ն անցկացվելիք ՀԱՊԿ-ի խորհրդանական վեհաժողովի շրջանակում»-եզրափակեց նա:

На предстоящей сессии ПА ОДКБ вице-спикер парламента Армении поднимет вопрос об армянофобской политике Азербайджана 09/16/2017   16:59  |  Актуальная тема
Александр Лапшин подтвердил то, о чем годы напролет говорила Армения: Азербайджан – расистское, антидемократическое государство. Об этом “Арменпресс” заявил вице-спикер Национальлного собрания Армении Эдуард Шармазанов, комментируя запись Лапшина в сети.Блогер Лапшин: Азербайджан еще в 1988г. начал террор против армян в Сумгаите, Баку и Карабахе по нацистской схеме«Азербайджан проводит не просто армянофобскую, но и вообще какую-то болезненную, маниакальную политику. Записи Лапшина должны стать месседжем для общественности. Они подтверждают, что Азербайджан как государство зиждется на лжи и фальши», - приводит слова Шармазанова агентство.
Он сравнил нынешнюю политику Азербайджана с позицией младотурок, подчеркнув, что народ Арцаха должен выстоять в борьбе за самооборону, поскольку в расчетах Азербайджана ничего не изменилось.
«Это говорит о том, что в 21 веке существует государство, которое является членом Совета Европы, но в которой основа идеологии – расизм и армянофобия», - отметил он.
Шармазанов подчеркнул, что сегодня, как и прежде, армянские представители во всех международных структурах будут поднимать вопрос о недопустимой политике Азербайджана.