Սպանության գործով հետախուզում է հայտարարվել 3 անձի նկատմամբ. Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում Վերնիսաժում կատարված սպանությունից 09/15/2017   13:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Վերնիսաժի մոտ տեղի ունեցած սպանությունը` պարզվել ենթադրյալ հանցագործոթյուն կատարած անձանց ինքնությունը, հանցագործությունը կատարելու նպատակով օգտագործված ավտոմեքենայի ձեռք բերման աղբյուրը: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 3 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, հայտարարվել է հետախուզում: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2017 թվականի սեպտեմբերի 14-ին ահազանգ էր ստացվել, որ Երևան քաղաքի Վերնիսաժի մոտ հնչել են կրակոցներ, կան տուժածներ։  Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։ Պարզվել է, որ Հանրապետության 48 հասցեում գտնվող հյուրանոցի մոտ հնչել են կրակոցներ, որի հետևանքով ստացած հրազենային վնասվածքներից մեկ անձ՝ 1974թ. ծնված Գագիկ Մոսինյանը, մահացել է, ևս մեկը՝ 1978թ. ծնված Վահագն Աբգարյանը, հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն։
Դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների  արդյունքում պարզվել է, որ սպանությունը ծրագրված է եղել նախապես, պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը, որոնցից երկուսը Ալավերդի քաղաքի բնակիչներ են, մեկը՝ Երեւանի։
Այսպես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ նշված երեք անձինք Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Վ.Աբգարյանին և նրան ուղեկցողներին սպանելու շուրջ ձեռք են բերել նախնական համաձայնություն և տեղյակ լինելով, որ վերջիններս գտնվում են Երևան քաղաքի Հանրապետության 48 հասցեում գործող հյուրանոցային համալիրում, 2017թ. սեպտեմբերի 14-ին՝ ժամը 6.30-ից վարձակալած ավտոմեքենայով զինված դարանակալել են նշված հյուրանոցի դիմացի ավտոկայանատեղիում ու սպասել:
Ժամը 13.25-ի սահմաններում նկատելով, որ Վահագն Աբգարյանը և նրան ուղեկցողները դուրս են գալիս հյուրանոցից՝ նշված երեք անձինք ավտոմեքենայից դուրս են եկել և շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով բազմաթիվ կրակոցներ արձակել հյուրանոցի մուտքի դիմաց կանգնած Վ.Աբգարյանի, Գ.Մոսինյանի և մյուսների ուղղությամբ, որի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից Գ.Մոսինյանը տեղում մահացել է, իսկ Վ.Աբգարյանը տեղափոխվել հիվանդանոց:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ քննիչը որոշում է կայացրել՝ Ա.Բլբուլյանին, Ա. Կարադավիդովին և Ռ.Խաչատրյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ, հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ հետախուզվող անձանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
12:31 15/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎահրամ Բաղդասարյանն անդրադարձել է նախօրեին Երևանի կենտրոնում հնչած կրակոցներին
11:14 15/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀյուրանոցի մոտ կայանած ավտոմեքենայից իջել են ու կրակ բացել քրեական հեղինակություն Վահագն Աբգարյանի և Գագիկ Մոսինյանի ուղղությամբ

СК Армении представил новые подробности по делу об убийстве близ рынка “Вернисаж” в центре Ереване 09/15/2017   13:54  |  Криминальная хроника
В результате следственных действий, предпринятых Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, раскрыто убийство, совершенное близ рынка “Вернисаж” в Ереване, установлены личности предполагаемых преступников, источник приобретения автомобиля, использованного для совершения преступления.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 14-го сентября 2017-го года поступил сигнал о том, что возле рынка "Вернисаж" раздались выстрелы, есть пострадавшие. На место происшествия немедленно отправилась оперативно-следственная группа. Выяснилось, что рядом с гостиницей, расположенной по адресу Анрапетутян, 48, примерно в 13:30 раздались  выстрелы, вследствие которых от полученных ранений скончался Гагик Мосинян(1974 года рождения), еще один человек -  Ваагн Абгарян(1978 года рождения) - с огнестрельными ранениями был доставлен в медцентр.  В результате крупномасштабных следственных действий, предпринятых по расследуемому по данному факту уголовному делу, выяснилось, что убийство было спланировано заранее. Установлен круг предполагаемых преступников, двое из которых являются жителями города Алаверди, а один – Еревана.
Так, по данным следствия, трое мужчин по предварительному сговору на совершение убийства жителя Алаверди В. Абгаряна и сопровождавших его лиц и, зная о том, что последние находятся в гостиничном комплексе, расположенном по адресу Анрапетутян, 48 в Ереване, 14-го сентября 2017 года, с 06:30 вооруженные на арендованном автомобиле устроили засаду на автопарковке, расположенной напротив гостиницы, и поджидали их.
Примерно в 13:25, заметив, что Ваагн Абгарян и сопровождающие его лица выходят из гостиницы, трое вышеупомянутых лиц вышли из машины и опасным для жизни многих людей способом произвели множество выстрелов в сторону стоявших у входа в гостиницу В. Абгаряна, Г. Мосиняна и других, вследствие чего Г. Мосинян от полученных ранений скончался на месте, а В. Абгарян был доставлен в больницу.
"На основе добытых доказательств следователь вынес решение о привлечении А. Блбуляна, А. Карадавидова и Р. Хачатряна в качестве обвиняемых по пунктам 6 и 7  части 2 статьи 104, пункту 1 части 2 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен розыск.Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования всех обстоятельств произошедшего. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение предпринять меры, направленные на обнаружение разыскиваемых лиц и их передачу органу, осуществляющему производство', - отмечается в сообщении.