Պարզվել են սպանության որոշ հանգամանքներ. Քննչական կոմիտեն՝ Երեւանում տեղի ունեցած սպանության մասին 09/14/2017   18:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Վերնիսաժի մոտ այսօր տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ժամը 13։45-ի սահմաններում Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Վերնիսաժի մոտ հնչել են կրակոցներ, կան տուժածներ։ Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։
Պարզվել է, որ Հանրապետության 48 հասցեում գտնվող հյուրանոցի մոտ՝ 13:30-ի սահմաններում, հնչել են կրակոցներ, որի հետևանքով ստացած հրազենային վնասվածքներից մեկ անձ՝ 1974 թ. ծնված Գագիկ Մոսինյանը, մահացել է, ևս մեկը՝ 1978թ. ծնված Վահագն Աբգարյանը, հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն։
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է «AK 74» տեսակի մեկ ինքնաձիգ, «Մակարով» տեսակի մեկ ատրճանակ, պարկուճներ։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։ Ստեղծվել է քննչական խումբ։
Մշակվել են աշխատանքային վարկածներ և դրանք ստուգելու ուղղությամբ իրականացվում են անհրաժեշտ մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ, քննության առարկա են դարձվել դեպքի վայրում առկա տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները։ Արդեն իսկ պարզվել են որոշ հանգամանքներ, սակայն քննության շահերից ելնելով՝ այլ մանրամասներ այս պահին հրապարակման ենթակա չեն։

Установлены некоторые обстоятельства инцидента со стрельбой в центре Еревана – СК Армении 09/15/2017   00:10  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту убийства, совершенного сегодня близ рынка "Вернисаж".
Как сообщает пресс-служба СК Армении, около13։45 в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш поступил сигнал о том, что возле рынка "Вернисаж" раздались выстрелы,  есть пострадавшие. На место происшествия немедленно отправилась оперативно-следственная группа.
Выяснилось, что рядом с гостиницей, расположенной по адресу Анрапетутян, 48, примерно в 13:30 раздались  выстрелы, вследствие которых от полученных ранений скончался один человек - Гагик Мосинян(1974 года рождения), еще один человек -  Ваагн Абгарян(1978 года рождения) с огнестрельными ранениями был доставлен в медцентр.
При осмотре места происшествия были обнаружены автомат марки "АК 74", пистолет Макарова и гильзы.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 6 части 2 статьи 104(Убийство, совершенное способом, опасным для жизни многих людей), пункту 1 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более лиц) и части 1 статьи 235(Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия (кроме гладкоствольного огнестрельного оружия и патронов к нему), боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств)Уголовного кодекса РА.Создана группа следователей. Производство по уголовному делу поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА. Создана группа следователей.
"Проработаны рабочие версии, для проверки которых проводятся необходимые крупномасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия. Изучаются записи с видеокамер, установленных на месте происшествия.Уже установлены некоторые обстоятельства, однако, исходя из интересов следствия, иные подробности в данный момент не подлежат разглашению", - отмечается в сообщении.