Մեզ հաջողվեց ամուր հիմքերի վրա դնել ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները. Սերժ Սարգսյան 09/14/2017 10:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ուղերձ է հղել Բորիս Մինցի ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի կազմակերպած «Փոքր անցումային տնտեսություններ. տեղային պատասխաններ համընդհանուր մարտահրավերներին» թեմայով նստաշրջանի առթիվ՝ մաղթելով նստաշրջանի աշխատանքներին արդյունավետ ընթացք և օգտակար քննարկումներ:
«Բորիս Մինցի ինստիտուտի խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Հայ-ռուսական համալսարանի գիտական խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Սիրելի՛ դասախոսներ և ուսանողներ,
Ողջունում եմ «Փոքր անցումային տնտեսություններ. տեղային պատասխաններ համընդհանուր մարտահրավերներին» թեմայով Բորիս Մինցի ինստիտուտի և Հայ-ռուսական համալսարանի կազմակերպած հայաստանյան նստաշրջանի անցկացումը:
Կարևոր և արդիական եմ համարում այս միջոցառումը Հայ-ռուսական համալսարանում, որն այս տարի տոնում է հիմնադրման 20-ամյակը և տարիների ձեռքբերումներով հաստատուն տեղ է գրավել մեր երկրի գիտակրթական կյանքում:
Անկախության տարիների փորձով Հայաստանը, անկասկած, հետաքրքրություն է ներկայացնում քաղաքագիտության և տնտեսագիտության ժամանակակից տեսաբանների համար: Հայաստանն առաջինն էր հետխորհրդային երկրներից, որ իրականացրեց գյուղատնտեսական նշանակության հողերի սեփականաշնորհումը, էներգետիկ համակարգի վերափոխումը և արդիականացումը, ենթակառուցվածքների համապատասխանեցումը շուկայական տնտեսության կանոններին: Բարդ աշխարհաքաղաքական, արտաքին և ներքին մարտահրավերների պայմաններում մեզ հաջողվեց ամուր հիմքերի վրա դնել ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները, ստեղծել քաղաքացիական հասարակության և ազատական տնտեսության հիմքերը:
Նշված բոլոր բնագավառներում մենք հարուստ փորձ ենք կուտակել և պատրաստ ենք փոխանցելու մեր ձեռքբերումներն ու դասերը: Սահմանադրության առումով այժմ մենք գտնվում ենք նոր որակի անցումային շրջանում՝ մուտք ենք գործում առավել առաջադիմական խորհրդարանական կառավարման համակարգ, ինչը, վստահ եմ, կապահովի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական անշրջելի զարգացումը:
Երկրի տնտեսությունը նույնպես կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև: Այժմ միջազգային գործարար լայն շրջանակներին մեր տնտեսության զարգացման ծրագրերի մեջ ընդգրկելու նոր փուլի շեմին ենք: Հիմնվելով առաջադեմ օրենսդրության և միջազգային ամենաարդյունավետ փորձի վրա՝ լիահույս ենք, որ կկարողանանք ստեղծել օտարերկրյա ներդրողների համար անհրաժեշտ գործիքակազմ, վստահելի տնտեսական համակարգ և արտահանման հնարավորություններ:
Անցումային փուլի հաղթահարմանն առնչվող այս հարցերի և Հայաստանի դասերի ու հնարավորությունների քննարկմամբ, հուսով եմ, դուք ապագայում հանդես կգաք նոր և շահավետ լուծումներով ու մոտեցումներով, որոնք շահեկան կլինեն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ նույն խնդիրներին բախվող այլ երկրների համար»,- ասված է Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении: Мы уверены, что сможем создать для иностранных инвесторов надёжную экономическую систему и возможности экспорта 09/14/2017   10:58  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил послание по случаю организованной Институтом Бориса Минца и Российско-Армянским (Славянским) университетом сессии по теме "Малые переходные экономики: местные ответы на всеобщие вызовы", пожелав плодотворной работы и полезных обсуждений. В послании, текст которого приводит пресс-служба главы армянского государства, говорится:
"Уважаемые члены совета Института Бориса Минца,
Уважаемые члены учёного совета Российско-Армянского (Славянского) университета,
Дорогие преподаватели и студенты,
Приветствую проведение армянской сессии организованной Институтом Бориса Минца и Российско-Армянским (Славянским) университетом конференции по теме "Малые переходные экономики: местные ответы на всеобщие вызовы".
Считаю важным и актуальным это мероприятие в Российско-Армянском университете, который в этом году отмечает 20-летие создания и достижениями многих лет занял прочное место в научной жизни нашей страны.
По опыту лет независимости Армения, несомненно, представляет интерес для современных теоретиков политологии и экономики. Армения была первой среди постсоветских стран, которая осуществила приватизацию земель сельскохозяйственного значения, переоборудование и модернизацию энергетической системы, приведение инфраструктуры в соответствие с канонами рыночной экономики. В сложных геополитических условиях внешних и внутренних вызовов нам удалось поставить принципы демократического управления на прочный фундамент, создать основы гражданского общества и либеральной экономики.
Во всех отмеченных сферах мы накопили богатый опыт и готовы поделиться нашими достижениями и уроками. В плане Конституции мы сейчас находимся на качественно новом переходном этапе: входим в более передовую - парламентскую систему управления, что, уверен, обеспечит необратимое демократическое развитие Республики Армения.
Экономика страны также стоит перед новыми вызовами. Мы теперь стоим на пороге нового этапа включения широких международных деловых кругов в наши проекты экономического развития. Основываясь на передовом законодательстве и самом актуальном международном опыте, мы полны уверенности, что сможем создать для иностранных инвесторов необходимый инструментарий, надёжную экономическую систему и возможности экспорта.
Обсуждением этих вопросов, касающихся преодоления переходного этапа, и уроков и возможностей Армении, надеюсь, вы в будущем выступите с новыми интересными решениями и подходами, которые будут выгодны как Армении, так и другим странам, сталкивающимся с теми же проблемами", - сказано в поздравительном послании президента РА.