Եթե չլինենք մենք, չի կայանալու արդարադատությունը. Տիգրան Աթանեսյան 09/13/2017   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քրեակատարողական հիմնարկներում և դատարաններում փաստաբաններին ներկայացվող խուզարկության պահանջների դեմ 180-ից ավելի փաստաբանների գործադուլն այսօր սկսվեց թեմայի շուրջ կազմակերպված քննարկմամբ:
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը հայտարարեց, որ խուզարկությունը պարտադրվում է փաստաբաններին: Փաստաբանը որպես անօրինական գնահատեց դատարաններում մուտք գործելիս արգելված իրերի մասին ՀՀ դատարանների նախագահների խորհրդի որոշումը: ԴՆԽ-ն, ըստ փաստաբանի, օրենքով նման լիազորություն չունի:
Փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը քննարկման մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ խուզարկություն կատարող սուբյեկտների ցանկում դատական կարգադրիչներ չկան: Ն.Բաղդասարյանը նույնպես ԴՆԽ որոշումը գնահատեց որպես անօրինական, փոփոխությունը պետք է օրենքում կատարվեր և ոչ թե ԴՆԽ որոշման մեջ:
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը հայտարարեց, որ ի տարբերություն նախկինում առկա իրողությանն առ այն, որ փաստաբանը ապրիորի ընդունվում էր որպես արդարադատության մաս, ներկայումս փաստաբաններին ընտրել են որպես ավելորդ օղակ: «Եթե չլինենք մենք, չի կայանալու արդարադատությունը»,- ասաց փաստաբանն՝ ընդգծելով, որ այս անդունդը պետք է հաղթահարվի:
ՓՊ նախագահ Արա Զոհրաբյանը իր տեսակետը պնդեց, որ տեղի ունեցածը զննություն է և ոչ թե խուզարկություն: Նա հայտարարեց, որ հարգում է գործադրւլի դիմելու փաստաբանների որոշումը: ՓՊ նախագահը ցանկություն հայտնեց, որպեսզի փաստաբանները Փաստաբանների պալատը ընդունեն որպես սեփական օջախ և իրենց շահերի հարցերով դիմեն ՓՊ-ին:

Забастовка адвокатов в Армении началась с дискуссии 09/13/2017   16:29  |  Лента новостей
Начавшаяся сегодня в Армении забастовка более 180 адвокатов, протестующих против предъявляемого им требования об обыске при входе в здания уголовно-исполнительных учреждений и судов, стартовала с обсуждения вокруг данной темы.
Адвокат Лусине Саакян заявила, что адвокатам навязывают обыск. Адвокат назвала незаконным решение Совета председателей судей РА о запрещенных предметах при входе в здания судов. По ее словам, Совет председателей судей не наделен по закону подобным полномочием.
В свою очередь адвокат Николай Багдасарян обратил внимание участников дискуссии на то обстоятельство, что в списке проводящих обыск субъектов нет судебных приставов. Багдасарян тоже считает решение Совета председателей судей незаконным. По его словам, изменения должны быть внесены в закон, а не в решение СПС.
По словам же адвоката Тиграна Атанесяна, "в отличие от прежних реалий, в условиях которых адвокат априори воспринимался как часть правосудия, теперь адвокатов выбрали в качестве лишнего звена". “Если нас не будет, то правосудие не состоится”, -заявил адвокат, подчеркнув, что нужно преодолеть эту пропасть.
В свою очередь председатель Палаты адвокатов Ара Зограбян настоял на своей точке зрения, согласно которой происходящее – досмотр, а не обыск. Он заявил, что уважает решение адвокатов, прибегших к забастовке. Зограбян выразил желание, чтобы адвокаты воспринимали Палату адвокатов как собственный очаг и обращались по вопросам, касающихся их интересов, к ПА.