«Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի» միջոցով հայաստանյան ապրանքներն արտոնյալ ռեժիմով արտահանվելու են ԱՄՆ 09/13/2017   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 13-ին ԱՄՆ Առևտրի ներկայացուցչի առևտրային քաղաքականության ու տնտեսության գծով տեղակալ Էդ Գրիսերը Հայաստանից Միացյալ Նահանգներ կատարվող արտահանումների խթանման շուրջ քննարկումներ ունեցավ Հայաստանի պաշտոնատար անձանց և գործարարների հետ: Հայկական ընկերությունները, օգտվելով «Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ» (GSP) ծրագրից, կարող են արտոնյալ ռեժիմով՝ առանց մաքսատուրքի մուտք գործել ամերիկյան շուկա:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից, հայ-ամերիկյան առևտրային պալատի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության համատեղ ջանքերով կազմակերպված համաժողովում ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչները Հայաստանի գործարար համայնքի հետ քննության առան արտահանման հնարավորությունները:
Սա երկրորդ համաժողովն է Հայաստանում, որն անդրադարձ է կատարում GSP արտոնյալ առևտրային ռեժիմի հետ կապված հարցերին՝ շարունակելով այն քննարկումները, որ 2016թ. թեմայի շուրջ սկսել էր GSP ծրագրի տնօրեն Այմի Լարսենը: GSP-ի հետ կապված այս հանդիպումները կազմակերպվում են ի կատարումն Հայ-ամերիկյան առևտրի ու ներդրումների խորհրդի շրջանակում ԱՄՆ կառավարության ստանձնած պարտավորությունների:
Իր խոսքում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը շեշտեց, որ ամերիկյան պատվիրակության այցի նպատակը հայ-ամերիկյան առևտրային հարաբերությունների իրական արդյունքների ներկայացումն է և Հայաստանի գործարար համայնքին GSP արտոնյալ ռեժիմի ընձեռած հնարավորությունների ու օգուտների մասին իրազեկելը:
«Շատ գործարարներից ենք լսում, որ բավարար տեղեկացված չեն, թե GSP-ից օգտվելու համար ինչ պայմաններ կան կամ ինչպես պետք է օգտվել դրանից: Այսօր այստեղ գտնվող պատվիրակությունը կներկայացնի այն անհրաժեշտ տեղեկությունները, որոնք անհրաժեշտ են դեպի Միացյալ Նահանգներ Հայաստանի արտահանման ներուժը առավելագույնս օգտագործելու և GSP-ի ներքո տրամադրվող արտոնություններից լիարժեք օգտվելու համար»,- նկատեց դեսպան Միլսը:
Արտոնյալ առևտրային ռեժիմի GSP ծրագիրը սահմանվել է Առևտրի մասին 1974թ. օրենքով և նպատակ ունի խթանել տնտեսական աճը զարգացող երկրներում: Ծրագրի ներքո 3451 ապրանքատեսակ 129 շահառու երկրներից ու տարածքներից, այդ թվում՝ Հայաստանից կարող է ԱՄՆ ներմուծվել արտոնյալ պայմաններով՝ առանց մաքսային վճարների: Քանի որ Հայաստանը ծրագրի շահառու է, հայաստանյան ապրանքների գերակշիռ մասը 2012-2016թթ. ԱՄՆ մուտք են գործել GSP արտոնյալ ռեժիմով: Ներկայումս GSP-ի շրջանակում Հայաստանից ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների ծավալը գնահատվում է 25 միլիոն ԱՄՆ դոլարի սահմաններում: Ապրանքները ներառում են ալյումինե փայլաթիթեղից և ոսկերչական իրերից մինչև ֆերմենտացված ըմպելիքներ և բալի ջեմ:
09:31 01/09/2017  |  ՄամուլՊարզ չէ, թե ինչու է ԱՄՆ դեսպանն այս պահին այդպիսի հայտարարություն անում. «Հայկական ժամանակ»
16:03 30/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎահան Մարտիրոսյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանին
15:41 28/08/2017Բոլոր երկրներն էլ հաշվի են առնում այլ պետությունների հետաքրքրությունները. Քաղաքագետն արձագանքել է Ռիչարդ Միլսի հայտարարությանը
17:24 21/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստանը միջազգային անվտանգություն արտահանող երկիր է». Արմեն Աշոտյան
14:08 21/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հանդիպել է ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ
09:46 23/06/2017  |  ՄամուլՌիչարդ Միլսը փաստացի ուզում է Հայաստանի էներգետիկ շուկայում վերանա մոնոպոլիան. «Իրատես de facto»
12:37 07/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ դեսպանը՝ մաեստրո Մալխասի, բանաստեղծ Բալաքյանի, Քարդաշյանների մասին
19:20 01/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՌիչարդ Միլսը ՀՀ կառավարությանը կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի երկու առաջարկ ներկայացրեց

Благодаря “Обобщенной системе преференций” армянские товары будут экспортироваться в США в привилегированном режиме 09/13/2017   16:53
Заместитель представителя США по торговле по торговой политике и экономике Эд Глисер 13 сентября обсудил вопросы стимулирования экспорта армянских товаров в США. Армянские компании, благодаря “Обобщенной системе преференций” (GSP), могут экспортировать свою продукцию в США в привилегированном режиме, без таможенного сбора.
Как сообщили “Армнепресс” в посольстве США в Армении, армяно-американской торговой палатой и посольством США была организована конференция, на которой торговые представители США совместно с предпринимателями Армении обсудили экспортные возможности нашей страны, тем самым продолжая обсуждения, начатые в 2016 г руководителем проекта GSP А. Ларсеном.
Эти встречи организуются во исполнение взятых на себя правительством США обязательств в рамках Армяно-американского совета по торговле и инвестициям. В своем выступлении посол Ричард Миллз отметил: “Мы слышим от многих предпринимателей, что они недостаточно информированы о том, как нужно пользоваться GSP и какие для этого условия. Находящаяся здесь делегация предоставит все необходимые сведения для организации армянского экспорта в США и полноценного использования привилегий, предоставляемых GSP”.
Программа GSP привилегированного торгового режима установлена законом от 1974 г. о торговле и преследует цель стимулирования роста экономики в развивающихся странах. По этой программе 3451 наименование товаров из 129 стран, в том числе и из Армении, могут экспортироваться в США в особом режиме, без таможенных выплат. Большая часть армянских товаров поступила в США в 2012-2016 гг. именно по этому режиму. В настоящее время объем экспортируемых из Армении в США товаров достигает 25 млн. долларов США. В этом списке есть много наименований, начиная с алюминиевой фольги до ювелирных изделий, ферментированных напитков и джемов.