«Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ը 40 տարով մեծ է Ադրբեջանից. Շարմազանովը պատասխանել է Ալիևի հայտարարությանը 09/11/2017 11:57 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Վերջին կոռուպցիոն սկանդալներից հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը այդ երկրի նախագահի գլխավորությամբ ջղաձգումների մեջ են և փորձում են նոր հարթակներ գտնել իրենց սուտը տարածելու համար: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Իսլամական համագործակցության կոնֆերանսի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությունը, թե Լեռնային Ղարաբաղը պատմական Ադրբեջանի տարածք է:
«Պատմական տարածք ունենալուց առաջ նախ պետք է պատմություն ունենալ: Ադրբեջանն ունի ընդամենը 99 տարվա պատմություն: Համեմատության համար ասեմ, որ հայտնի «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ը Ադրբեջանից 40 տարով մեծ է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Ալիևի՝ Հայաստանին իսլամաֆոբիայի և մահմեդական հուշարձանները ոչնչացնելու մեջ մեղադրող հայտարարությանը՝ Շարմազանովն ընդգծեց, որ ցանկացած ժողովրդավարական երկիր այդ առումով կարող է վերցնել Հայաստանի ստացված փորձը: Հայաստանում ապրում է ընդամենը 2500 քուրդ մահմեդական, իսկ Հայաստանը նոր Սահմանադրությամբ ընդամենը 2500-անոց քրդական համայնքին տվել է հնարավորություն Ազգային ժողովում պատգամավոր ունենալ:
«Եթե ամբողջ աշխարհում այդպես են ճնշում, ես կցանկանայի, որ Ալիևն էլ այդպես «ճնշեր» իր ազգային փոքրամասնություններին: Սրանք հերթական ծիծաղելի և զավեշտալի հայտարարություններն են, որոնք բխում են նրանից, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կանգնել է ֆորս մաժորի առջև: Հրապարակումներ են եղել այն մասին, որ Ադրբեջանն աջակցել է ահաբեկչությանը, նաև արևմտյան հեղինակավոր մի շարք լրատվամիջոցներ փաստեր են ներկայացրել Ադրբեջանի մասնակցությամբ կոռուպցիոն սկանդալների մասին, ուստի Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է շեղել սլաքները, սակայն դա չի ստացվում»,- ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, թե հայերը ոչնչացնում են մահմեդական հուշարձանները՝ Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրեց, որ Երևանի կենտրոնում է գտնվում Կապույտ մզկիթը, որը Երևանի խորհրդանիշներից մեկն է:
«Հուշարձանների ոչնչացման մասին խոսելուց առաջ լավ կլիներ մեղր ուտել և հիշել, Նախիջևանում նրանք ոչնչացրել են տասնյակ հազարավոր հայկական խաչքարեր»,- եզրափակեց Շարմազանովը:

“Манчестер юнайтед” на 40 лет старше Азербайджана”. Вице-спикер парламента Армении ответил на заявление Алиева 09/11/2017   12:51  |  Лента новостей
После последних коррупционных скандалов руководство Азербайджана во главе с президентом лихорадочно ищет новые площадки для распространения своей лжи. Об этом заявил в беседе с журналистами вице-спикер Национального собрания РА Эдуард Шармазанов, комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева на конференции Исламского сотрудничества о том, что Нагорный Карабах – территория Азербайджана.
“Прежде чем заявлять об исторических территориях, нужно иметь эту самую историю. Азербайджану всего 99 лет. “Манчестер Юнайтед”, например, старше этой страны на 40 лет”, – приводит слова Шармазанова «Арменпресс».
Возвращаясь к заявлению И. Алиева об исламофобии и уничтожении мусульманских памятников в Армении, Шармазанов подчеркнул, что любая демократическая страна может брать пример с Армении. В Армении живет всего 2500 курдов-мусульман, и по новой Конституции за ними зарезервировано одно место в Национальном собрании.
“Если во всем мире так притесняют, я бы желал, чтобы так же “притеснял” и Алиев свои национальные меньшинства. Это очередные смешные и глупые заявления – следствие форс-мажорных обстоятельств, в которых оказался Алиев. Публикуются сведения о спонсировании этой страной терроризма, она не вылезает из международных коррупционных скандалов, поэтому ее руководство пробует перевести стрелки, но безуспешно”, - сказал вице-спикер.
Коснувшись заявления Алиева, что армяне уничтожают мусульманские памятники, Шармазанов отметил, что в центре столицы Армении действует Голубая мечеть – один из символов города. “Перед тем, как обвинять нас, следовало бы вспомнить, что в Нахиджеване они уничтожили десятки тысяч хачкаров”, - заключил Шармазанов.