Գաբրիելը պահանջել Է դադարեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները 09/11/2017   14:32  |  Միջազգային լրահոս
Բրյուսելը պետք Է դադարեցնի Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ Անկարայի հետ վարվող բանակցությունները: Ինչպես ԳՖՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել Է t-online.de պորտալին տված հարցազրույցում, այդ հարցում ինքը համաձայն Է Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Մարտին Շուլցի հետ:
«Ես միանգամայն համաձայն եմ Շուլցի դիրքորոշմանը,-ասել Է Գաբրիելը: -Ես, ի դեպ, կարծում եմ, որ ԳՖՀ-ի գրեթե բոլոր բնակիչներն Էլ այն տեսակետն ունեն, որ Թուրքիան իր ներկա վիճակով երբեք չի անդամակցի ԵՄ-ին»:
«Նախագահ Էրդողանն ընդհանրապես դրան չի ձգտում, նա այդ մասին ինձ հայտարարել Է տակավին մի քանի տարի առաջ»,-հայտնել Է ԱԳ նախարարը: Նրա կարծիքով, «Թուրքիան շարժվում Է դեպի ավտորիտար ռեժիմի հաստատում»:
Եվրոպայի հետ վերջնական խզումը կդառնար մահապատժի սահմանումն այդ երկրում, ընդգծել Է Գաբրիելը: Միաժամանակ նախարարը նշել Է, որ Գերմանիան չի պատրաստվում խզել դիվանագիտական հարաբերություններն Անկարայի հետ, բայց «զգալիորեն մեծացնում Է տնտեսական ճնշումը Թուրքիայի վրա»:
«Մենք ոչ ոքի չենք հոդորում հրաժարվել իր ներդրումներից: Դա ընկերությունների որոշելիքն Է, բայց ներկայում Թուրքիայում դա կապված Է ռիսկերի հետ»,-հավելել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
16:00 05/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցություններն այլեւս հնարավոր չեն. Ֆրանսիայի կառավարություն
13:54 05/09/2017  |  Միջազգային լրահոսՄերկելն առաջարկել Է քննարկել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունների դադարեցումը
13:23 05/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայի կառավարության խոսնակ. «Թուրքիան առայժմ պատրաստ չէ ԵՄ անդամ դառնալ»
12:30 04/09/2017  |  Միջազգային լրահոսՍեբաստիան Կուրցը հորդորել է դադարեցնել ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները Թուրքիայի հետ
11:12 04/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան տեղ չունի Եվրամիությունում. Մերկել
14:26 29/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԵվրահանձնաժողովի նախագահ. «Թուրքիան հսկայական քայլերով հեռանում է Եվրոպայից»
11:26 25/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայի արտգործնախարար. «Էրդողանի օրոք Թուրքիան երբեք ԵՄ անդամ չի դառնա»
14:09 07/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԳերմանացի նախարարը Թուրքիայի վերաբերյալ ուշագրավ նամակ է հղել ԵՄ պաշտոնյաներին
17:41 06/07/2017  |  Միջազգային լրահոսԵԽ-ն եվրոպական երկրներին կոչ է արել դադարեցնել Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները

Глава МИД Германии выступил за прекращение переговоров о вступлении Турции в ЕС 09/11/2017   15:26  |  Международные новости
Брюсселю необходимо прекратить переговоры с Анкарой о вступлении Турции в ЕС. Как заявил глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль в опубликованном в понедельник интервью порталу t-online.de, в этом он согласен с лидером Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Мартином Шульцем, передает ТАСС.
"Я совершенно согласен с его [Шульца] позицией, - сказал Габриэль. - И я, впрочем, считаю, что почти все граждане ФРГ придерживаются точки зрения, что Турция в ее нынешнем положении никогда не вступит в ЕС".
"Президент Эрдоган вообще не стремится к этому, он заявил мне об этом еще несколько лет назад", - сообщил глава МИД. По его мнению, "Турция движется к установлению авторитарного режима". Окончательным разрывом с Европой стало бы введение смертной казни, подчеркнул Габриэль.
Одновременно министр отметил, что ФРГ не собирается разрывать дипломатические отношения с Анкарой, но "значительно повышает экономическое давление на Турцию". "Мы никого не призываем к отказу от своих инвестиций, это решение компаний, но в настоящее время в Турции это сопряжено с рисками", - указал он.
16:13 07/08/2017  |  Международные новостиБельгия, вероятно, запретит на территории королевства голосование о восстановлении смертной казни в Турции - СМИ
15:20 27/07/2017  |  Международные новостиКанцлер Австрии: экономика ЕС никогда в жизни не смогла бы "переварить" вступление Турции
16:07 17/07/2017  |  Международные новостиВосстановление смертной казни в Турции "захлопнет дверь" ЕС - Юнкер
11:08 10/07/2017  |  Международные новостиВласти Австрии запретили въезд министру экономики Турции
13:30 07/07/2017  |  Международные новостиНидерланды считают нежелательными визиты властей Турции на мероприятия общины
16:38 06/07/2017  |  Международные новостиВ Европарламенте призвали Евросоюз приостановить переговоры о членстве Турции
15:35 20/06/2017  |  Международные новостиЕвропарламент просит ЕС официально приостановить переговоры по вступлению Турции в сообщество
15:43 22/05/2017  |  Международные новостиМэр Брюсселя запретил акцию сторонников президента Турции
15:32 28/04/2017  |  Международные новостиРечи о членстве Турции в ЕС быть не может – глава МИД Австрии