Վարչապետը ՌԴ պատվիրակության հետ քննարկել է արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության խորացմանն ուղղված հարցեր 09/08/2017 13:12 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Գլեբ Նիկիտինի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը կարևորել է արդյունաբերության ոլորտում հայ-ռուսական փոխգործակցության հետագա զարգացումը և ընդգծել, որ դրա համար տեսնում է իրական մեծ հեռանկարներ: «Չնայած նրան, որ ռուսական կապիտալը Հայաստանում ունի մեծ ներգրավվածություն և ներկայացվածություն, համոզված եմ, որ հայկական շուկան դեռևս թերագնահատված է ռուսական ընկերությունների համար, հատկապես երրորդ երկրների՝ Իրանի, Եվրոպական միության շուկաներ դուրս գալու առումով: Դրան կարող են էապես նպաստել Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին, ԵՄ-ի հետ գործող GSP+ համակարգը և այլն»,- նշել է վարչապետը:
Գլեբ Նիկիտինն անդրադարձել է հայ գործընկերների, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ ունեցած բանակցությունների արդյունքներին և դրանք գնահատել արդյունավետ ու կառուցողական: Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի փոխնախարարի խոսքով՝ ռուսական կողմը լայն հնարավորություններ է տեսնում Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման գործում և կարևորում է GSP+ համակարգի ու Իրանի հետ սահմանին ազատ տնտեսական գոտու հնարավորությունները ռուսական ընկերությունների համար: «Մեզ համար հետաքրքիր են Հայաստանում առկա հնարավորությունները և այդ առումով տեսնում եմ լայն հեռանկարներ:
Ունենք համագործակցության մեծ ներուժ ռադիոէլեկտրոնիկայի, մեքենաշինության, գյուղմթերքների արտադրության, արդյունաբերության տարբեր ճյուղերում: Վստահ եմ, որ արդյունաբերության ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը կարող է դուրս գալ նոր մակարդակի»,- ասել է Գլեբ Նիկիտինը՝ կարևորելով նաև արտահանման ուղղությամբ կոնկրետ ծրագրերի իրականացումը:
Այդ առումով, վարչապետ Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը կարող է բավարարել ռուսական կողմի շահագրգռվածությունը՝ հաշվի առնելով նաև տարբեր ոլորտներում մեր երկրի առավելություններն ու կարողությունները: Գործադիրի ղեկավարի համոզմամբ, Հայաստանը կարող է ռուսական կապիտալի համար միջազգային խոշոր շուկաներ դուրս գալու լավ հարթակ դառնալ: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է նաև հայ-ռուսական ներդրումային ֆոնդերի համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը և նշել, որ ՀՀ կառավարությունն ունի մի շարք ներդրումային հետաքրքիր ծրագրեր, որոնք կարող են կյանքի կոչվել նաև համատեղ ջանքերով:
Գործադիրի ղեկավարն ավելացրել է, որ համագործակցության մեծ հնարավորություններ է տեսնում նաև տրանսպորտի, ավիացիայի, դեղագործության, զբոսաշրջության, հյուրանոցային բիզնեսի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում և շեշտել ՏՏ բնագավառում հայկական ընկերությունների հաջողությունները: «Ունենք այնպիսի կազմակերպություններ, որոնց դուստր ընկերություններն են գործում Սիլիկոնյան հովտում, ոչ թե հակառակը»,- նշել է վարչապետը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են նաև հոկտեմբերին Երևանում անցկացվելիք հայ-ռուսական արդյունաբերական ֆորումի անցկացումը, որի շրջանակում նախատեսվում է երկկողմ մի շարք համաձայնագրերի ստորագրում:

Премьер Армении обсудил с российской стороной вопросы углубления сотрудничества в промышленной сфере 09/08/2017   13:37  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в пятницу принял делегацию во главе с первым заместителем министра промышленности и торговли России Глебом Никитиным. Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
В ходе встречи Карен Карапетян указал на  важность дальнейшего развития армяно-российского сотрудничества в сфере промышленности, а также подчеркнул, что видит для этого действительно большие перспективы.
"Несмотря на то, что большую вовлеченность и представленность российского капитала в Армении, убежден, что армянский рынок пока ещё остается недооцененным для российских компаний, в частности в контексте выхода на рынки третьих стран – Ирана и ЕС. Этому существенным образом могут поспособствовать свободная экономическая зона “Мегри”, действующая с ЕС система GSP+ и пр.", – отметил Карен Карапетян.
В свою очередь Глеб Никитин заявил, что России интересны существующие в Армении возможности, и в этом смысле он видит широкие перспективы.
По его словам, между Арменией и Россией существует огромный потенциал сотрудничества в сфере радиоэлектроники, машиностроения, производства сельскохозяйственной продукции, в различных отраслях промышленности.
Он уверен, что сотрудничество между Арменией и Россией в сфере промышленности может подняться на качественно новый уровень.
Г.Никитин заявил также о важности реализации конкретных программ по экспорту.
В этом плане премьер Карапетян выразил уверенность в том, что Армения может удовлетворить заинтересованность российской стороны, учитывая также потенциал и преимущества республики в различных сферах.
По мнению Карена Карапетяна, Армения может стать хорошей площадкой для выхода российского капитала на крупные международные рынки.
Премьер Армении отметил также необходимость развития сотрудничества армяно-российских инвестиционных фондов, добавив, что у правительства Армении есть ряд интересных инвестиционных проектов, которые могут быть реализованы совместными усилиями.
Он указал на наличие больших возможностей сотрудничества и в сфере транспорта, авиации, фармацевтики, туризма, гостиничного бизнеса и информационных технологий. Премьер отметил успехи армянских компаний в ИТ-сфере.
"У нас есть такие ИТ-компании, дочерние предприятия которых действуют в Силиконовой долине, а не наоборот", – отметил премьер-министр Армении.
Собеседники отметили также предстоящего в октябре в Ереване армяно-российского промышленного форума, в рамках которого запланировано подписание ряда двусторонних соглашений.