Պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն ԼՂՀ հռչակման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ 08/31/2017   18:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂՀ հռչակման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ օգոստոսի 31-ին Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգեւատրման  հանդիսավոր արարողություն: Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Նախագահի մամլո ծառայությունը:
«Արցախի հերոս» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրագույն կոչում եւ «Ոսկե արծիվ» շքանշան է շնորհվել Արթուր Աղաբեկյանին։
Պետական բարձր պարգեւներով պարգեւատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ, ազատամարտիկներ, Արցախի, Հայաստանի եւ արտերկրի մի խումբ պետական եւ հասարակական գործիչներ, դիվանագետներ, բարերարներ, տնտեսության, կրթության եւ մշակույթի ոլորտների ներկայացուցիչներ:
Արվեստի եւ լրագրության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար մի խումբ անձանց շնորհվել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվավոր կոչումներ:
Շնորհավորելով պարգեւատրվածներին՝ Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պետությունը միշտ բարձր է գնահատում մարդկանց, ովքեր նշանակալի արդյունքների են հասել իրենց ծառայության մեջ եւ աշխատանքում՝ ի նպաստ մեր հայրենիքի:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Бако Саакян вручил высокие госнаграды по случаю 26-летия провозглашения Нагорно-Карабахской 09/01/2017 00:25 | Лента новостей
В связи с 26-летием провозглашения Нагорно-Карабахской Республики 31 августа в резиденции президента Арцаха состоялась торжественная церемония награждения.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, высшего звания Нагорно-Карабахской Республики «Герой Арцаха» и ордена «Золотой орел» был удостоен Артур Агабекян.
Высокими государственными наградами награждены военнослужащие Армии обороны, воины-освободители, группа государственных и общественных деятелей, дипломаты, благотворители, представители сфер экономики, образования и культуры из Арцаха, Армении и из-за рубежа.
За значительный вклад в дело развития искусства и журналистки группа лиц удостоена почетных званий Нагорно-Карабахской Республики.
Поздравив присутствующих, президент Саакян отметил, что государство всегда высоко ценило людей, которые достигли значительных результатов в своей службе и деятельности во благо родины.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, другие должностные лица.