Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ 08/30/2017   16:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նիստի սկզբում ընդգծելով, որ այսօրվանից մեկնարկում է սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված կարևորագույն օրինագծերի քննարկումների շարքը, Նախագահը նշել է, որ օրակարգում ներառված նախագծերում դեռևս շատ հարցեր կան, որոնք մանրակրկիտ, բազմակողմանի քննարկման և հստակեցման կարիք ունեն: Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է վարչապետին՝ ապահովել շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունների մասնագիտական բարձր որակով մասնակցությունը այդ քննարկումներին, որպեսզի հետագայում որևէ հարց չառաջանա այդ գերատեսչությունների կողմից օրենքով նախատեսված խնդիրների իրագործման հարցում:
Օրակարգի վերոնշյալ հարցերը խորհրդի անդամներին զեկուցել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Նախարարը ներկայացրել է քննարկվող իրավական ակտերի ընդունման անհրաժեշտությունը, ընթացիկ իրավիճակը, խնդիրները և օրինագծերի կարգավորման նպատակը:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ «Պաշտպանության մասին» օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության կազմակերպման իրավական հիմքերը, պաշտպանության ոլորտում պետական և տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտոնատար անձանց, կազմակերպությունների՝ անկախ կազմակերպական իրավական ձևից, զինված ուժերի և այլ զորքերի գործունեությունը, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելու գործընթացում քաղաքացիների իրավունքները և պարտականությունները, ինչպես նաև զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի անցկացման հետ կապված հարաբերությունները:
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների կողմից Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը մասնակցելու սահմանադրական պարտականության շրջանակներում քաղաքացիների զինվորական ծառայությանը նախապատրաստության, զինվորական ծառայության և պահեստազորային պատրաստության կազմակերպման և իրականացման, ինչպես նաև զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների ու զինծառայողներին հավասարեցված անձանց իրավական և սոցիալական երաշխիքների հետ կապված հարաբերությունները:
Պաշտպանության նախարարը խորհրդի նիստում ներկայացրել է նաև կառավարությունում և Ազգային ժողովում հիշյալ օրինագծերի քննարկումների ժամանակացույցը, ըստ որի շահագրգիռ բոլոր նախարարություններից արդեն ստացված եզրակացությունների հիման վրա մշակված նախագծերի քննարկումները կմեկնարկեն օգոստոսի 31-ին կառավարության նիստում:

Президент Армении созвал заседание Совета нацбезопасности 08/30/2017   17:14  |  Лента новостей
Президент Армении, председатель Совета национальной безопасности Серж Саргсян сегодня созвал заседание Совета национальной безопасности, в рамках повестки которого обсуждены законопроекты “Об обороне” и “О военной службе и статусе военнослужащего”. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
В начале заседания подчеркнув, что с сегодняшнего дня начинается период обсуждений важнейших законопроектов обусловленных конституционными изменениями, президент отметил, что во включенных в повестку законопроектах еще есть много вопросов, которые нуждаются в тщательном, разностороннем обсуждении и уточнении. Президент РА поручил премьер-министру обеспечить участие всех заинтересованных ведомств на качественном профессиональном уровне в этих обсуждениях, чтобы впоследствии не возникало вопросов по поводу реализации этими ведомствами предусмотренных законом положений.
Вышеуказанные вопросы повестки членам Совета доложил министр обороны Виген Саркисян. Министр представил необходимость принятия обсуждаемых юридических актов, текущую ситуацию, проблемы и цели регулирования законопроектов.
Виген Саргсян отметил, что закон “Об обороне” регулирует правовые основы организации обороны Республики Армения, деятельность в сфере обороны органов государственного и территориального управления, местного самоуправления, должностных лиц, организаций, независимо от их правовой формы, вооруженных сил и других войск, права и обязанности граждан в процессе участия в обороне Республики Армения, а также отношения, связанные с подготовкой к военным сборам и их проведением.
Закон “О военной службе и статусе военнослужащего” регулирует отношения, связанные с вопросами подготовки граждан к военной службе, организации и реализации военной службы и готовности запаса в рамках конституционной обязанности граждан Республики Армения участвовать в обороне Республики Армения, а также с правовыми и социальными гарантиями военнослужащих, членов их семей и доверенных лиц военнослужащих.
Министр обороны на заседании представил также график обсуждений упомянутых законопроектов в правительстве и Национальном собрании, согласно которому обсуждение разработанных на основании заключений уже полученных от всех заинтересованных министерств проектов стартует на заседании правительства 31 августа.