Երիտասարդ կնոջը պատանդ վերցրած տղամարդն սպառնացել էր սպանել նրան՝ պահանջելով փաստաբան. նոր մանրամասներ է ներկայացրել ՔԿ-ն 08/29/2017   23:06  |  Քրեական խրոնիկոն
Խաղասրահում 24-ամյա կնոջը պատանդ վերցրած տղամարդը փաստաբան է պահանջել եւ եւս 5 քաղաքացու։ Այս մասն հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ նշելով, որ տղամարդու ինքնությունը հայտնի է։
«Փաստինֆո»-ին նույն աղբյուրից հայտնեցին, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի գործադրմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով պատանդ վերցնելու դեպքի առթիվ։
Ոստիկանության աշխատակցի զեկուցագրի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2017թ. օգոստոսի 29-ին, Երևան քաղաքի Ռոստովյան 15/6 հասցեում գտնվող «Վիքենդ» կոչվող չգործող բիլիարդի խաղասրահում,  մի տղամարդ որպես զենք օգտագործվող դանակի գործադրմամբ, ժամը 15։30-ի սահմաններում ֆիզիկական ազատությունից ապօրինի զրկելու ձևով պատանդ է վերցրել Երևան քաղաքի Նոր Նորքի 9-րդ զանգվածի մի բնակչուհու՝ ծնված 1993թ.։  Մինչ այդ կոտրվել են նաեւ խաղասրահի պատուհանների ապակիները, վնասվել գույքը։
Խաղասրահի մոտ հավաքված բազմաթիվ քաղաքացիների, ահազանգով դեպքի վայր եկած իրավապահ մարմինների աշխատակիցների ներկայությամբ տղամարդը, դանակը պահելով երիտասարդ կնոջ կոկորդի մոտ, ՝ կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով պահանջել է ներս հրավիրել 5 քաղաքացիների և փաստաբանի՝  հակառակ դեպքում սպառնալով սպանել պատանդին։
Կնոջն ազատ արձակելուն ուղղված բանակցություններն արդյունք չեն տվել եւ տղամարդը հրաժարվել է ենթարկվել իրավապահ մարմինների աշխատակիցներ օրինական պահանջներին։ Պատանդ վերցված կնոջ կյանքին սպառնացող իրական վտանգը կանխելու նպատակով՝ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ հատուկ նշանակության ջոկատի աշխատակիցների կողմից իրականացվել է հատուկ գործողություն, որի ժամանակ տղամարդը ստացել է կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վնասվածք։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ երիտասարդ կնոջը պատանդ վերցնելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ հոդվածի 2-րդ  մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Ստեղծվել է քննչական խումբ եւ ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил подробности инцидента с захватом в заложницы молодой девушки в Ереване 08/30/2017   09:21  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту захвата заложника с применением опасного для жизни и здоровья насилия с использованием оружия. Об этом “ФактИнфо” сообщили в СК Армении.
Согласно сообщению ведомства, по материалам, подготовленным на основе рапорта сотрудника Полиции, выяснилось, что 29-го августа 2017 года около 15:30 в недействующем бильярдном зале “Уикенд”, расположенном на улице Ростовяна 15/6, некий мужчина с применением используемого в качестве оружия ножа взял в заложники жительницу 9-го Нор Норкского массива города Еревана(1993 года рождения). До этого были сломаны оконные стекла игрового зала, повреждено имущество.
Мужчина в присутствии собравшихся у игрового зала многочисленных граждан и прибывших на место происшествия сотрудников правоохранительных органов приставил к горлу молодой женщины нож и, применив опасное для жизни насилие, потребовал, чтобы в помещение вошли пять граждан и адвокат, угрожая в противном случае убить заложницу.
Переговоры, нацеленные на освобождение женщины, не дали результатов, и мужчина отказался подчиниться законным требованиям сотрудников правоохранительных органов. Для предотвращения реальной угрозы жизни взятой в заложницы женщины сотрудники отряда особого назначения Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА провели спецоперацию, в ходе которой мужчина получил несовместимое с жизнью огнестрельное ранение.
По факту взятия в заложники молодой женщины следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 218 (Захват заложника с применением насилия, опасного для жизни или здоровья и с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса РА.
"Создана следственная группа. Предпринимаются крупномасштабные следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного исследования всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.