«Նաիրիտ»-ի տարածքում պայթյունի հետեւանքով քիմիական վտանգ չկա. ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն 08/28/2017   16:38  |  Արտակարգ պատահարներ
«Նաիրիտ» գործարանի տարածքում բռնկված հրդեհի արդյունքում հրշեջներից մի քանիսը ծխահարվել են: Հրդեհի բռնկման պահին դեպքի վայրում ոչ ոք չի եղել, վիրավորներ եւ զոհեր չկան: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեպքի վայրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Մուշեղ Ղազարյանը:
«Այս պահին աշխատում ենք 500 քառակուսի մետր տարածքում: Դեպքի վայր ժամանած շտապօգնության մեքենաները օգնություն են ցուցաբերել հրշեջներին, ովքեր առաջնային օղակում էին: Հիմա նրանք շարունակում են իրենց աշխատանքը»,-ասաց նա:
Ղազարյանի խոսքով՝ «Նաիրիտ»-ի տարածքում պայթյունի հետեւանքով քիմիական վտանգ չկա: Այրվող նյութից վտանգավոր արտանետուﬓեր չկան, բնակչությանը վտանգ չի սպառնում:
«Այրում է լաք-էթինոլ նյութը: Խորհուրդ է տրվում մոտակա շենքերի բնակիչներին փակել պատուհանները եւ հնարավորության դեպքում չշնչել ծուխը»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այժմ փրկարարաները սառեցման աշխատանքներ են կատարում, որպեսզի հրդեհը չտարածվի:
«Մենք արդեն մեկուսացում տվել ենք, հովացման աշխատանքներ ենք տանում, որպեսզի հրդեհը չտարածվի»,- հավելեց նա:
ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրենը նշեց, որ դեռեւս հայտնի չէ հրդեհի բռնկման պատճառը, այն կպազրվի հրդեհաշիջման աշխատանքներից հետո:

Химической опасности из-за взрыва на заводе «Наирит» нет - директор спасательной службы МЧС Армении 08/28/2017 17:23 | Чрезвычайное просшествие
Несколько пожарных, принимавших участие в тушении пожара на территории завода "Наирит", подверглись воздействию дыма. В момент возгорания на месте никого не было, жертв и раненых нет. Об этом, как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами заявил директор спасательной службы МЧС Армении Мушег Казарян.
"В данный момент ведется работа на территории площадью 500 кв. м. Прибывшие на место происшествия сотрудники скорой помощи оказали помощь пострадавшим пожарным, которые оказались на передней линии огня. Сейчас они продолжают работу",- сказал Мушег Казарян.
Он отметил, что химической опасности из-за взрыва на заводе «Наирит» нет.
“Вредных выбросов при горении не было, угрозы здоровью населения нет. «Горит материал лак-этиноль. Жителям близлежащих домов рекомендовано закрыть окна и, по возможности, не вдыхать дым»,- сказал Мушег Казарян.{{news_134779}По его словам, сейчас спасатели охлаждают место возгорания во избежание распространения огня.
"Мы уже локализовали очаг возгорания",- сказал директор спасательной службы МЧС Армении.
По его словам, причины возникновения пожара пока не известны, их удастся установить после того, как пожар будет полностью потушен.