«Նաիրիտ» գործարանում այրվում է լաքէթինոլ նյութը 08/28/2017   15:36  |  Արտակարգ պատահարներ
Այս մասին տեղեկացնում է ԱԻՆ-ը՝ նշելով, որ այրվող նյութից վտանգավոր արտանետումներ չկան, բնակչությանը վտանգ չի սպառնում:
Հրդեհ «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում (Թարմացված)
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ այսօր՝ ժամը 13:10-ին ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում պայթյունի ձայն է լսվել և հրդեհ է բռնկվել:
Հրդեհի բարդության «թիվ 3» կանչով դեպքի վայր են մեկնել տասներկու մարտական հաշվարկ և Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և օպերատիվ խմբերը:
Ժամը 14:00-ի սահմաններում հրդեհը մեկուսացվել է, կրակի տարածման վտանգ չկա. այրվող նյութը վտանգ չի ներկայացնում:
Ժամը 15:00-ի դրությամբ «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներում ներգրավված են մեկ ավտոսանդուղք և տասնմեկ մարտական հաշվարկ, որոնցից երկուսը՝ «Նաիրիտ» գործարանի հրշեջ ջոկատից: Դեպքի վայրում է նաև ՓԾ Ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական իրավիճակների մոնիտորինգի խումբը:
«Նախնական տվյալներով հրդեհի վայրում այրում է լաքէթինոլ նյութը. դեպքի վայրից հաղորդում են, որ այրվող նյութից վտանգավոր արտանետումներ չկան, բնակչությանը վտանգ չի սպառնում»,- նշված է ԱԻՆ-ի րոպեներ առաջ տարածած հաղորդագրության մեջ:

МЧС Армении назвало вещество, горящее на химзаводе “Наирит” 08/28/2017   15:52  |  Чрезвычайное просшествие
На химическом заводе “Наирит” в Ереване, по предварительным данным, горит вещество лак-этиноль. Об этом сообщает МЧС Армении.
Лак – этиноль – пленкообразующий материал, раствор высокополимеров ацетилена в ксилольной фракции, стабилизированный древесно-смоляным антиокислителем. Лак-этиноль может применяться для получения антикоррозионных покрытий по металлу, дереву и бетону.
“Вредных выбросов при горении вещества нет. Населению ничто не угрожает”, - отмечается в сообщении.
По данным на 15:00 к работам по тушению пожара на территории химзавода привлечены 11 боевых расчетов пожарной службы, из которых два – из отряда пожарных "Наирит". На месте инцидента также находится группа мониторинга лучевых, химических и биологических ситуаций Спасательной службы Армении.
Как сообщила ранее пресс-служба МЧС Армении,  сигнал о происшествии поступил около 13:10 часов 28 августа.
На территории завода “Наирит” послышался взрыв, и произошло возгорание.
Как сообщила агентству "Новости-Армения" пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Анаит Айтаян, Пострадавших от пожара на химзаводе "Наирит" нет.