Ադրբեջանական կողմը հիմնահարցի կարգավորման մտացածին սցենարներ է հորինում. Էդվարդ Նալբանդյան 08/24/2017   19:06  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պատասխանը NEWS.am լրատվական կայքի հարցերին
Ինչպես կմեկնաբանեք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ամերիկացի համանախագահ դեսպան Հոգլանդի հրապարակած կետերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Պատասխան: Ես այսօր արդեն առիթ ունեցել եմ պատասխանելու այդ հարցին և նշել եմ, որ դրանք, ընդհանուր առմամբ, արտահայտում են Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման վերաբերյալ ընդունված հինգ հայտնի հայտարարությունների դրույթները:
Հարց: Այսինքն, Հոգլանդը բառացի կրկնում է այդ դրույթները:
Պատասխան: Իր մեկնաբանության մեջ նա փորձել է հավատարիմ մնալ դրանց, սակայն թույլ է տվել որոշ անճշտություններ ու բացթողումներ: Բայց նորից եմ կրկնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծման վերաբերյալ դիրքորոշումն արտահայտվում է ոչ թե առանձին մեկնաբանության, այլ համանախագահ երկրների համատեղ առաջարկությունների և հայտարությունների միջոցով, մասնավորապես, նախագահական մակարդակով ընդունված հինգ հայտարարություններում, որոնք բազմիցս վերահաստատվել են եռանախագահների կողմից, ինչպես օրինակ նախորդ տարվա դեկտեմբերին Համբուրգում համանախագահ երկրների արտգործնախարարների հայտարարության մեջ: Սա է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիրքորոշումը:
Իմիջիայլոց, բացի հիմնահարցի կարգավորման վեց տարրերից, եռանախագահ երկրների նախագահների և արտգործնախարարների հայտարարությունները որպես հակամարտության կարգավորման հիմք հղում են կատարում նաև միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքներին` ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, ժողովուրդների իրավահավասարությանն ու ինքնորոշմանը, և տարածքային ամբողջականությանը:
Հայաստանը բազմիցս է արտահայտել իր դիրքորոշումը համանախագահ երկրների այս հայտարարությունների վերաբերյալ։ Նույնը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին, որը անտեսում է այդ հայտարարությունները` ձևացնելով թե դրանք ընդհանրապես գոյություն չունեն: Այսպիսով, Բաքուն բացահայտորեն դեմ է դուրս գալիս համանախագահ երկրների մոտեցումներին:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը հիմնահարցի կարգավորման շուրջ մտացածին սցենարներ է հորինում, կարգավորման ինչ-ինչ տարրեր է մոգոնում և եռանախագահների շարունակական հայտարարությունները գալիս են կրկին վերահաստատելու, որ այդ մտավարժանքները իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն:
Իր այս վերջին մեկնաբանության մեջ Հոգլանդը ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման տարրերի թվարկումը սկսում է կամարտահայտության միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումից, որն իրավական պարտադիր ուժ պետք է ունենա` ներառյալ Ադրբեջանի համար:
Բաքվի համար սովորական երևույթ է դարձել հետ կանգնել նախկինում ձեռք բերված համաձայնություններից և դա վերաբերվում է ոչ միայն հիմնահարցի հանգուցալուծման գործընթացին, այլև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին: Մասնավորապես, Համբուրգում եռանախագահ երկրների արտգործնախարարների հայտարարությունը նաև ևս մեկ անգամ պահանջում էր իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները: Ինչպես հայտնի է, Հայաստանն ու Արցախը բազմիցս արտահայտել են դրանք իրականացնելու պատրաստակամություն, մինչդեռ Ադրբեջանը` հրաժարվում է, հետ է կանգնում իր ստանձնած հանձնառություններից:
Հայաստանը հետևողականորեն շարունակելու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն` ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան համակարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
12:57 16/08/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄինսկի խումբը շարունակում է ջանքեր գործադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ
22:36 06/06/2017  |  Միջազգային լրահոս«Անհրաժեշտ է համաձայնեցնել մի շարք շատ դժվար դետալներ». Լավրովը Ղարաբաղյան կարգավորման մասին
22:29 18/05/2017  |  Միջազգային լրահոսԼՂ շփման գծում իրավիճակի լարումը սկսվել է Ադրբեջանի գործողություններից. Զախարովա
19:13 18/04/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը փորձեց ուժով տիրանալ Լեռնային Ղարաբաղին. Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու
15:04 12/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրցախի ինքնորոշում` 5 շրջանների վերադարձ. Օլանդի առաջարկը. Tert.am
23:18 23/01/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանն իր անգրագիտության թմբկահարմամբ դառնում է ծաղրանքի առարկա
22:24 15/12/2016  |  ՔաղաքականՀամբուրգյան հայտարարության մեջ զետեղված են հայկական կողմի առաջարկած բազում թեզեր. Շարմազանով
22:01 07/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԻնչու է Ալիեւը խառնվել իրար
13:22 10/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՋեյմս Ուորլիք. ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Վիեննայում կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հարցը

Глава МИД Армении прокомментировал опубликованные американским сопредседателем МГ ОБСЕ пункты урегулирования карабахского конфликта 08/25/2017   01:19  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении по просьбе информационного агентства News.am прокомментировал опубликованные американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ послом Хогландом пункты относительно урегулирования нагорно-карабахского конфликта.Текст ответа опубликован на сайте МИД Армении.
«Сегодня я уже имел возможность ответить на этот вопрос и отметил, что они, в целом, выражают положения известных пяти заявлений по урегулированию нагорно-карабахской проблемы, принятых президентами стран-сопредседателей Минской группы. В своем комментарии он пытался оставаться верным этим положениям, однако допустил некоторые неточности и упущения. Но я вновь повторяю, что позиция по урегулированию нагорно-карабахской проблемы выражается не посредством отдельного комментария, а в совместных предложениях и заявлениях стран-сопредседателей, в частности, в принятых на уровне президентов пяти заявлениях, которые многократно подтверждались сопредседателями, как, например, в заявлении министров иностранных дел стран-сопредседателей в Гамбурге в декабре прошлого года. Такова позиция стран-сопредседателей Минской группы», - заявил Налбандян.
Между прочим, как отметил глава МИД Армении, кроме шести элементов урегулирования проблемы, заявления президентов и министров иностранных дел стран-сопредседателей ссылаются в качестве основы урегулирования конфликта также и на три принципа международного права - неприменение силы или угрозы силой, равноправие и право народов на самоопределение и территориальную целостность.
Налбандян напомнил, что Армения многократно выражала свою позицию в отношении этих заявлений стран-сопредседателей.
«Чего нельзя сказать об Азербайджане, который игнорирует эти заявления, притворяясь, будто их вообще не существует. Таким образом, Баку открыто выступает против подходов стран-сопредседателей», - подчеркнул глава внешнеполитического ведомства Армении.
Он также указал, что в последнее время азербайджанская сторона придумывает воображаемые сценарии урегулирования проблемы, какие-то элементы урегулирования, и последовательные заявления сопредседателей вновь подтверждают, что эти измышления не имеют ничего общего с действительностью.
«В своем последнем заявлении Хогланд начинает перечисление элементов урегулирования карабахской проблемы с определения окончательного юридического статуса Нагорного Карабаха путем волеизъявления, которое должно иметь юридически обязательную силу, в том числе для Азербайджана», - заявил Налбандян.
Глава МИД Армении отметил, отказ от ранее достигнутых соглашений стал для Баку обычным явлением, и это касается не только процесса урегулирования конфликта, но и мер по укреплению доверия.
«В частности, заявление министров иностранных дел стран-сопредседателей в Гамбурге в очередной раз содержало требование об имплементации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей. Как известно, Армения и Арцах многократно выражали готовность к их осуществлению, в то время как Азербайджан отказывается, отступает от взятых обязательств. Армения, вместе со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, последовательно продолжит совместные усилия, направленные на исключительно мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта», - отметил Налбандян.