Վայոց Ձորում բռնկված հրդեհի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 08/23/2017 14:41 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է Վայոց ձորի մարզում՝ Արտավան գյուղի տարածքում, հրդեհի բռնկման պատճառը։ Մեղադրանք է առաջադրվել մեկ անձի: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Վայոց ձորի մարզի Արտավան գյուղի խոտածածկ տարածքներում հրդեհը բռնկվել է օգոստոսի 10-ին, ինչը հետագա օրերին տարածվել է՝ ներառելով Սարավանի անտառպետության որոշ տարածքներ։
Դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 297-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ, որի արդյունքում պարզվել է, որ հրդեհը բռնկվել է անսարք ավտոմեքենայի շահագործման ժամանակ խլացուցչից արտանետված բոցերի հետևանքով։
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Վայոց Ձորի մարզի Արտավան համայնքի բնակիչը շուրջ մեկ ամիս անսարք վիճակում գտնվող, խոտանված՝ շահագործման ոչ ենթակա «ՎԱԶ 21011» մակնիշի առանց համարանիշի ավտոմեքենայով գնացել է նույն համայնքի խոտհարքի տարածք։ Վերելք բարձրանալու համար արագություն հավաքելու նպատակով ինտենսիվորեն սեղմել է գազի ոտնակը, ինչի հետևանքով ավտոմեքենայի անսարք խլացուցչից արտանետվել են բոցեր, և հրդեհ է բռնկվել: Արդյունքում՝ այրվել է «1-ին բրիգադ» կոչվող խոտհարքի տարածքը, ապա հրդեհը տարածվել է՝ ներառելով Զառիթափ համայնքի խոտհարքների մի մասն ու հարակից «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Վայոց Ձորի անտառտնտեսության» մասնաճյուղի Սարավանի անտառպետության տարածքի 300 հա տարածքը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Վայոց Ձորի մարզի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: Նրա մասնակցությամբ կատարվել է քննչական փորձարարություն։

Установлена причина крупного лесного пожара в Вайоцдзорской области Армении 08/23/2017   15:14  |  Криминальная хроника
В результате следственных действий предпринятых в рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области, установлена причина возникновения пожара на территории села Артаван. Одному человеку предъявлено обвинение. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Пожар на травянистых местностях на территории села Артаван вспыхнул 10-го августа. Впоследствии огонь перекинулся на некоторые лесные массивы хозяйства Сараван.
В рамках уголовного дела, возбужденного по признакам части 2 статьи 186 и части 1 статьи 297 Уголовного кодекса РА, следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области были предприняты крупномасштабные следственные действия, в результате которых было установлено, что пожар возник из-за искр, вылетевших из глушителя во время эксплуатации неисправной машины.
В ходе предварительного следствия добыты данные о том, что житель общины Артаван Вайоцдзорской области отправился на находящемся  почти месяц в неисправном состоянии и непригодном к эксплуатации автомобиле марки "ВАЗ 21011" на сенокос, расположенный в той же общине. Чтобы набрать скорость для подъема на возвышенность, он интенсивно давил на педаль газа, вследствие чего из неисправного глушителя вылетел сноп искр и вспыхнул пожар.
В результате, сгорела территория сенокоса, называемая "Первая бригада", а затем огонь распространился на часть сенокосов общины Заритап и на территорию филиала Сараван Вайоцдзорского лесного хозяйства ГНКО "Армлес" площадью 300 га.
"По достаточной совокупности добытых доказательств жителю Вайоцдзорской области предъявлено обвинение по части 2 статьи 186 (Уничтожение или повреждение имущества по неосторожности, совершенные ввиду неосторожного обращения с огнем или иным источником повышенной опасности либо причинившие ущерб в особо крупных размерах) и части 1  статьи 297 (Уничтожение или повреждение лесов, а также насаждений) Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Был проведен следственный эксперимент с его участием. Предварительное следствие продолжается. Назначены экспертизы", - отмечается в сообщении.