Վարչապետն ընդունել է Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը 08/08/2017   20:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Քերոլայն Քոքսի հայանպաստ և մարդասիրական գործունեությունը, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացմանն ուղղված քայլերը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հատկապես վերջին շրջանում հայ-բրիտանական հարաբերություններում նկատելի է ակտիվացում և կարևորել տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը, գործարար կապերի խթանումը, այդ թվում՝ տարբեր համաժողովների կազմակերպման միջոցով:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցն առարկայական կերպով քննարկել է նաև ՀՀ-ում մեծ Բրիտանիայի դեսպանի հետ և ավելացրել, որ կան հստակ պատկերացումներ հետագա քայլերի ուղղությամբ:
Բարոնուհի Քոքսը վարչապետի հետ խոսել է Հայաստան և Արցախ կատարած իր բազմաթիվ այցելությունների մասին և նշել, որ ջերմորեն կապված է հայ ժողովրդի հետ:
Բարոնուհին ևս անհրաժեշտ է համարել հայ-բրիտանական տնտեսական համագործակցության զարգացումը, կարևորել միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը, բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը: Տիկին Քոքսը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս իր գործունեությամբ աջակցել հայ ժողովրդին, նպաստել հայ-բրիտանական կապերի սերտացմանը:

Баронесса Керолайн Кокс заявила о необходимости активизации армяно-британского сотрудничества 08/09/2017 11:40 | Лента новостей
Премьер-министр Карен Карапетян накануне принял делегацию во главе с членом Палаты лордов Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, баронессой Керолайн Кокс.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, премьер-министр высоко оценил направленную на благо армянства и гуманитарную деятельность Керолайн Кокс, а также ее шаги в направлении справедливого представления карабахской проблемы на международной арене.
Карен Карапетян отметил, что особенно в последний период в армяно-британских отношениях заметна активизация и указал на важность развития сотрудничества в экономической сфере, стимулирования бизнес-связей, в том числе путем организации различных форумов.
Глава правительства подчеркнул, что вопрос развития двусторонних экономических отношений был также обсужден с послом Великобритании в РА и добавил, что есть четкие представления о дальнейших шагах.
Баронесса Кокс говорила с премьер-министром о своих многочисленных визитах в Армению и Арцах и отметила, что имеет теплые связи с армянским народом. Баронесса также сочла необходимым развитие армяно-британского экономического сотрудничества, подчеркнула важность углубления межпарламентских отношений, организации взаимных визитов высокопоставленных лиц. Госпожа Кокс выразила готовность и в дальнейшем своей деятельностью помогать армянскому народу, способствовать углублению армяно-британских связей.