Ինչպես զարգացնել փոքր ու միջին ջրամբարաշինությունը. Կարեն Կարապետյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Արմավիրի մարզում 08/05/2017   11:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ ՀՀ Արմավիրի մարզում օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են մարզի և համայնքների զարգացման ծրագրերի ընթացքը, աշխատանքներն ու անելիքները:
Ներկայացնելով մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը և հիմնական ցուցանիշները` Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը նշել է, որ հանրապետության ՀՆԱ ցուցանիշում մարզի մասնաբաժինը 2015-2016 թթ. կազմել է 5-6 տոկոս: Համախառն գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը կազմում է 167 մլրդ ՀՀ դրամ: Գյուղատնտեսությամբ զբաղվում են 48002 գյուղացիական և ֆերմերային տնտեսություն, գյուղմթերքների վերամշակմամբ և արտադրությամբ՝ 34 կազմակերպություն: Արմավիրի մարզից կառավարություն է ներկայացված ներդրումային ծրագրերից 11-ը գյուղատնտեսության ոլորտին են վերաբերում: ՀՀ վարչապետի աջակցությամբ Լեռնամերձ համայնքում տեղադրվել են արևային կայաններ, աշխատանք է տարվում մարզի չգազիֆիկացված 9 համայնքում ևս արևային կայաններ տեղադրելու համար դոնորներ գտնելու ուղղությամբ:
Մշակվել են մարզի 97 համայնքի հնգամյա զարգացման ծրագրերը, վերահսկվել են բյուջեների կազմման և կատարման աշխատանքները: 2017 թ. օգոստոսի 1-ի դրությամբ նախատեսված 1.3 մլրդ ՀՀ դրամի դիմաց համայնքների սեփական եկամուտների փաստացի հավաքագրումը կազմել է 1.1 մլրդ ՀՀ դրամ (84.9 տոկոս)։ Աշոտ Ղահրամանյանը նշել է, որ վարչապետի հանձնարարականից հետո հատուկ ուշադրություն է դարձվել համայնքների բյուջեներից կատարվող ծախսերի և համայնքային ենթակայության հիմնարկների պահպանության ծախսերի հիմնավորվածության հարցին: Ներկայում վերլուծվում են մարզի նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների սննդի ծախսերի, հաստիքների, սաների թվի և բյուջեների կատարողականները: Այս մասին տեղեկացանք  ՀՀ կառավարությունից:
09:09 29/06/2017  |  ՄամուլԼարված են վարչապետի «փիառշչիկների» հարաբերությունները. «Հրապարակ»
09:33 24/06/2017  |  ՄամուլԿարեն Կարապետյանը հրաժարվել է նախորդ վարչապետներից մնացած ծառայողական մեքենաներից. «Հրապարակ»
09:26 23/06/2017  |  ՄամուլԿարեն Կարապետյանը նախկին և ներկա պատգամավորներին զրկել է գոլդ համարներից. «Հայկական ժամանակ»
09:16 22/06/2017  |  ՄամուլԿարեն Կարապետյանի ուշագրավ գրառումները՝ «Հրաժարականի դիմում», «Ինչ է լինելու 2018-ից հետո». «Հայկական ժամանակ»
12:13 21/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը հավակնում է մնալ վարչապետի պաշտոնին նաև 2018 թվականից հետո
15:09 12/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետի աշխատավարձով հարստանալ հնարավոր չէ. Վարչապետ
09:20 06/06/2017  |  ՄամուլԶԼՄ-ները կփակվե՞ն․ «Ժամանակ»
10:04 03/06/2017  |  ՄամուլՖորս-մաժոր՝ 2018-ին ընդառաջ. ումի՞ց է կախված լինելու վարչապետի հարցը. «Ժամանակ»

Премьер-министр Армении провел совещание в Армавирской области республики 08/05/2017   13:37  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян провел накануне в Армавирской области совещание, в ходе которого были обсуждены ход реализации программ развития области и общин, а также проделанные работы и дальнейшие шаги.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, представляя социально-экономическую ситуацию и основные показатели Армавирской области, губернатор Ашот Каграманян отметил, что доля области в показателе ВВП республики в 2015-2016 гг составила 5-6%.
В сфере сельского хозяйства производится валовая продукция на 167 млрд. драмов. Сельским хозяйством занимаются 48002 сельских и фермерских хозяйств, переработкой и производством сельхозпродукции – 34 организации. На основании поручения премьер-министра из области представлены инвестиционные программы, 11 из них касаются сферы сельского хозяйства. При поддержке премьера в общине Лернамердз были установлены солнечные станции, ведутся поиски доноров для размещения солнечных станций еще в 9 общинах, которые не газифицированы. Собственные доходы общин области по состоянию на 1 августа 2017 года составляют 1,1 млрд драмов.
В ходе совещания было отмечено, что  уже 7 лет Армавирская область Армении – единственная в республике, где ежегодно число первоклассников  увеличивается на 150-225 учеников – по сравнению с аналогичным периодом минувшего года.
Карен Карапетян отметил, что у Армавирской области Армении лучшие показатели в республике в плане  валовой продукции сельского хозяйства  в расчете на душу населения.
Что касается повышения эффективности системы противоградовой защиты, Карен Карапетян сообщил, что уже в сентябре в Армавирской и Арагацотнской областях стартует пилотная программа по внедрению новой– ракетной противоградовой защиты.
15:20 28/12/2016  |  Лента новостейГлава Минэкономразвития озвучил прогноз по росту экономики Армении по итогам 2016 года
09:43 01/09/2015  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Объем прямых иностранных инвестиций в экономику Армении сократился почти втрое
16:29 30/01/2015  |  Лента новостейАрмения готовится к любым сценариям на фоне мировой экономической войны
13:20 29/01/2015  |  Актуальная темаКризис 2015 года может оказаться на руку экономике Армении, если будут предприняты правильные шаги — экономист