Մեղադրանք է առաջադրվել` Շամիրամ գյուղում տեղի ունեցած առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելու համար 08/04/2017 19:03 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական գործողություններ՝ Շամիրամ գյուղում շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով կատարված սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելու համար։
Քրեական գործով բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Շամիրամ գյուղի գերեզմանատանը կից տեղակայված սգո սրահում տեղի ունեցած առանձնապես ծանր հանցագործությունից հետո ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին փախցրել է վերջինիս հորեղբայրը։
Այսպես՝ 2017թ. օգոստոսի 1-ին ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը՝ ըստ նախնական քննության տվյալների` 1967թ. ծնված Թելման Քալաշյանը, մուտք է գործել Արագածոտնի մարզի Շամիրամ գյուղի գերեզմանատանը կից տեղակայված սգո սրահ, որտեղ այդ պահին տեղի է ունեցել եզդիների՝ «Խեր» ազգային ծիսակատարությունը, հայհոյել, ապա՝ իր մոտ գտնվող հրազենով կրակոցներ արձակել սրահում գտնվող բազմաթիվ անձանց ուղղությամբ, որի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից 4 –ը մահացել են, 7-ը՝ տեղափոխվել բժշկական կենտրոն։
Դեպքից անմիջապես հետո Թ.Քալաշյանը դիմել է փախուստի, ինչը փորձել է կանխել սգո սրահում ներկա գտնվողներից մեկը՝ իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայով հետապնդելով նրան։ Շամիրամ գյուղի սկզբնամասում հասել և իր ավտոմեքենայով հարվածել է Քալաշյանի վարած ավտոմեքենային, ինչի հետևանքով նշված ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից, մտել հարակից դաշտ և կանգնել:
Քննությամբ պարզվել է, որ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձն իր մոտ գտնվող հրազենով կրակոցներ է արձակել իրեն հետապնդող անձի ուղղությամբ: Սակայն վերջինս խուսանավել է: Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ Թ.Քալաշյանին իր ավտոմեքենայով նշված վայրից փախցրել է նրա հորեղբայրը, ով սգո սրահում ներկա է գտնվել նշված արարողությանը և ականատես եղել կատարված հանցագործությանը։
Հորեղբորը՝ 67-ամյա տղամարդուն, մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունը պարտակելու համար: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ակտիվացնել օպերատիվ-որոնողական միջոցառումները՝ առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու համար հետախուզման մեջ գտնվող Թելման Քալաշյանին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկացանք՝ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:

Одному из фигурантов дела о расстреле в селе Шамирам предъявлено обвинение – СК Армении 08/05/2017 10:06 | Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжают предприниматься активные следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств убийства, совершенного в селе Шамирам способом, опасным для жизни многих людей. На основе добытых доказательств предъявлено обвинение в укрывательстве особо тяжкого преступления.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по уголовному делу добыты фактические данные о том, что предполагаемого преступника с места преступления увез его дядя.
Так, 1 августа 2017 года, примерно в 09:30 житель Арагацотнской области Т. Калашян провел телефонный разговор со своим родственником, требуя вернуть сумму, переданную в долг родственникам последнего, но беседа переросла в ссору. Затем Т. Калашян, узнав о том, что его родственник, а также родственники и друзья последнего находятся в зале проведения траурных церемоний, расположенном близ кладбища в селе Шамирам, на автомобиле марки «VAZ 21214», которым управлял он, приехал в указанное место. Согласно добытым следствием данным, Т. Калашян ворвался в зал, нецензурно выражался, а затем из имеющегося при нем оружия открыл стрельбу по находившимся в помещении людям, вследствие чего четыре человека погибли, еще семеро – получили телесные повреждения различной степени тяжести.
После случившегося, Т. Калашян сразу же скрылся с места происшествия. Его побег пытался предотвратить один из присутствующих в зале, преследуя его на своем личном автомобиле. Очевидец догнал его на подступах к селу Шамирам и врезался передней частью автомобиля в машину, за рулем которого находился Т. Калашян. От удара указанный автомобиль вылетел с проезжей части дороги в близлежащее поле и заглох.
Следствием установлено, что предполагаемый преступник из имеющегося при нем оружия открыл стрельбу по преследователю. Однако последнему удалось увернуться. Согласно добытым по уголовному делу доказательствам, Т. Калашяна на своем автомобиле увез его дядя, который присутствовал на траурной церемонии и был очевидцем совершенного преступления.
Дяде - 67-летнему мужчине - предъявлено обвинение по части 1 статьи 334(Укрывательство особо тяжкого преступления) Уголовного кодекса. Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Предварительное следствие продолжается. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение активизировать оперативно-розыскные мероприятия, направленные на обнаружение разыскиваемого за совершение особо тяжкого преступления Телмана Калашяна и передачу его органу, осуществляющему производство", - отмечается в сообщении.