Պայթյուն Երևանում. հարուցվել է քրեական գործ 08/03/2017 16:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է կատարվում՝ Դավթաշենում մահվան պատճառ դարձած պայթյունի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով՝ 2017 թվականի օգոստոսի 2-ի երեկոյան Երևան քաղաքի Դավթաշեն թաղամասի տներից մեկի բակում տեղի է ունեցել պայթյուն, որի հետևանքով մարմնական վնասվածքներով բժշկական կենտրոն են տեղափոխվել Երևան քաղաքի բնակիչներ Ա.Եփրեմյանը՝ ծնված 1997թ. և Ն.Եփրեմյանը՝ ծնված 1985թ։ Վերջինս բժշկական կենտրոնում մահացել է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է հրետանային արկ 620 մմ երկարությամբ 120 մմ տրամաչափի, ևս մեկ արկ՝ մասնատված երկու կտորի, էլեկտրական սարքի փաթույթ պղինձե գալարներով:
Վերցվել են փորձանմուշներ: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական, դատաձգաբանական-հետքաբանական փորձաքննություններ:

Уголовное дело возбуждено по факту взрыва во дворе одного из домов в Ереване 08/03/2017   17:30  |  Чрезвычайное просшествие
Следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета Армении по Еревану ведется расследование, направленное на установление обстоятельств взрыва в Давташене, ставшего причиной гибели человека.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по предварительным данным, вечером 2-го августа 2017 года во дворе одного из домов в районе Давташен в Ереване произошел взрыв, вследствие которого в медицинский центр с телесными повреждениями были доставлены жители Еревана – А. Епремян(1997 года рождения) и Н. Епремян(1985 года рождения). Последний скончался в больнице.
По данному факту следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 235( Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств ) Уголовного кодекса РА.
Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были обнаружены один артиллерийский снаряд длиной 62 мм и калибром 120 мм, еще один снаряд, разорванный на две части, и виток электрического устройства с медными катушками.
"Взяты образцы. С целью выяснения ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-баллистическая, трасологическая экспертизы. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.