Շամիրամում տեղի ունեցած ողբերգության դաժան մանրամասները. ՔԿ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ 08/02/2017 21:00 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում՝ պարզվել են Արագածոտնի մարզի Շամիրամ գյուղում տեղի ունեցած շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու և ավելի անձանց սպանության դեպքի մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը. մեկ անձ հետախուզվում է, ևս մեկը՝ ձերբակալվել է:Այս մասին տեղեկացանք՝ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել 2017թ. օգոստոսի 1-ին 4 անձի մահվան ելքով տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ, պարզվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով 1967թ. ծնված Թելման Քալաշյանն է: Մասնավորապես՝ 2017թ. օգոստոսի 1-ին ՝ ժամը 09:30-ի սահմաններում, Արագածոտնի մարզի բնակիչ Թ. Քալաշյանը գումարային հարցերի շուրջ հեռախոսազրույց է ունեցել իր ազգականի հետ՝ վերջինիս բարեկամներին տված պարտքով գումարը ստանալու պահանջով, որը վերածվել է վիճաբանության:
Այնուհետև՝ Թ. Քալաշյանը, իմանալով, որ ազգականը և վերջինիս բարեկամներն ու ընկերները գտնվում են Արագածոտնի մարզի Շամիրամ գյուղի գերեզմանատանը կից տեղակայված սգո սրահում, իր վարած «VAZ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայով ժամանել է նշված վայր: Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Թ. Քալաշյանը մուտք է գործել սգո սրահ, հայհոյանքներ հնչեցրել, ապա՝ իր մոտ գտնվող հրազենով կրակոցներ է արձակել սրահում գտնվող բազմաթիվ անձանց ուղղությամբ, որի հետևանքով 4 անձ մահացել է, 7-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Հանցավոր մտադրությունն իրականացնելուց հետո Թ. Քալաշյանն իր ավտոմեքենայով դիմել է փախուստի, որից հետո սգո սրահում ներկա գտնվողներից մեկը, իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայով հետապնդել է Թ. Քալաշյանին՝ վերջինիս փախուստը կանխելու և նրան բռնելու նպատակով: Քննությամբ պարզվել է, որ ականատես անձը Շամիրամ գյուղի սկզբնամասում հասել և իր վարած ավտոմեքենայի դիմացի հատվածով հարվածել է Թ. Քալաշյանի վարած «VAZ 21214» մակնիշի ավտոմեքենային, որի հետևանքով նշված ավտոմեքենան դուրս է եկել երթևեկելի հատվածից, մտել հարակից դաշտ և առաջացած անսարքության պատճառով՝ կանգնել:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Թ. Քալաշյանը հրազենը ձեռքին իջել է ավտոմեքենայից և կրակոցներ արձակել իրեն հետապնդող անձի ուղղությամբ: Սակայն վերջինս խուսանավել է: Այնուհետև, Թ. Քալաշյանի հորեղբայրը մեկ այլ ավտոմեքենայով գնացել է Թ. Քալաշյանի մոտ, և միասին դիմել են փախուստի:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ քննիչը որոշում է կայացրել Թ. Քալաշյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Վերջինիս հորեղբայրը ձերբակալվել է՝ հանցագործությունը պարտակելու կասկածանքով:

СК Армении представил новые подробности по делу о кровавом инциденте в селе Шамирам 08/03/2017   10:09  |  Криминальная хроника
В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, установлены ряд обстоятельств убийства, совершенного в селе Шамирам Арагацотнской области способом, опасным для жизни многих людей, и мотив преступления. Один человек объявлен в розыск, еще один – задержан.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, следствием добыты фактические данные об имевшем месте  1 августа 2017 года инциденте с четырьмя погибшими, установлена личность предполагаемого преступника: им оказался Телман Калашян(1967 года рождения). В частности, 1 августа 2017 года, примерно в 09:30 житель Арагацотнской области Т. Калашян провел телефонный разговор со своим родственником, требуя вернуть сумму, переданную в долг родственникам последнего, но беседа переросла в ссору.
Затем Т. Калашян, узнав о том, что его родственник, а также родственники и друзья последнего находятся в зале проведения траурных церемоний, расположенном  близ кладбища в селе Шамирам, на автомобиле марки «VAZ 21214», которым управлял он, приехал в указанное место. Согласно добытым следствием данным, Т. Калашян ворвался в зал,  нецензурно выражался, а затем из имеющегося при нем оружия открыл стрельбу по находившимся в помещении людям, вследствие чего четыре человека погибли, еще семеро – получили телесные повреждения различной степени тяжести.
После осуществления преступного замысла, Т. Калашян на своей машине скрылся с места происшествия, после чего один из присутствующих в зале проведения траурных церемоний на своем личном автомобиле преследовал Т. Калашяна с тем, чтобы предотвратить побег последнего и задержать его. Следствием установлено, что очевидец догнал его на подступах к селу Шамирам и врезался передней частью автомобиля в машину марки «VAZ 21214», за рулем которого находился Т. Калашян. От удара указанный автомобиль вылетел с проезжей части дороги в близлежащее поле и из-за возникшей неисправности заглох.
Согласно добытым следствием данным, Т. Калашян вышел из машины с оружием в руках и открыл стрельбу по преследователю. Однако последнему удалось увернуться. Затем дядя Т. Калашяна на другом автомобиле поехал к Т. Калашяну, и они вместе обратились в бегство. По совокупности добытых доказательств следователь принял решение о привлечении Т. Калашяна в качестве обвиняемого по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104, части 1 статьи 235 и части 1 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА. Он объявлен в розыск. Его дядя задержан по подозрению в сокрытии преступления.