Մեղադրանքի պաշտպանության սահմանադրական լիազորության իրականացմանը խոչընդոտվում է. Գլխավոր դատախազը դիմել է Սահմանադրական դատարան 07/31/2017   17:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը դիմել է ՀՀ  սահմանադրական դատարան՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի նորմերի՝  ՀՀ Սահմանադրության  61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 103-րդ հոդվածին համապատասխանությունը որոշելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Վիճարկվող նորմերը ներկայումս դատարաններին հնարավարություն են տալիս քրեական գործը մեղադրողին վերադարձնել այն հիմքով, որ մեղադրական եզրակացությունը չի համապատասխանում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված պահանջներին: Խոսքն այն պահանջների մասին է, որոնք վերաբերում են քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների մեղադրող կամ արդարացնող բնույթին, վերաբերելիությանը, ապացուցողական արժեքին, որոնք գնահատման ենթակա են ոչ թե քրեական գործը դատական քննության նախապատրաստելու փուլում, այլ դատական ակտ կայացնելիս:
Դիմումում նշվել է, որ չնայած վիճարկվող նորմերը դատախազի համար սահմանում են մեղադրական եզրակացության թերությունները շտկելու պարտականություն, սակայն սահմանված չէ վերջինիս կատարման դատավարական կարգ, ավելին, դատախազը մեղադրական եզրակացություն կազմելու, ուստի և վերակազմելու լիազորություն չունի, ինչի արդյունքում  հնարավոր չի լինում ապահովել մեղադրական եզրակացության թերությունները շտկելու դատարանի պահանջի կատարումը: Բացի այդ, վիճարկվող դրույթները հնարավորություն չեն տալիս բողոքարկել քրեական գործը մեղադրողին վերադարձնելու մասին դատարանի անհիմն և անօրինական, ուստի և կատարման ոչ ենթակա որոշումը: Դա հանգեցնում է դատական քննության նախապատրաստելու փուլում քրեական գործով վարույթի արգելափակման:
Վերոգրյալի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազը փաստարկել է, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի ներկայիս նորմերը չեն ապահովում արդար դատաքննության հիմնարար իրավունքի՝ դատարանի անկողմնակալության, մատչելիության և ողջամիտ ժամկետի իրացումը, դատավարության մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքը և խոչընդոտում են ՀՀ դատախազության՝ մեղադրանքի պաշտպանության սահմանադրական լիազորության իրականացմանը:
19:52 24/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԽոշտանգումների վերաբերյալ ահազանգերը մեծամասամբ ոստիկանության աշխատակիցների դեմ են
19:19 25/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացու նկատմամբ վերջնական դատական ակտը նոր հանգամանքի հիմքով ենթակա է վերանայման. ՍԴ-ն որոշեց
14:18 11/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎիճարկվող դրույթն ինքնին սահմանադրականության խնդիր չի առաջացնում. ՍԴ
19:20 06/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական դատարանում սպասվում են փոփոխություններ
14:57 28/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական դատարանը բավարարեց Գլխավոր դատախազի դիմումը
19:06 02/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազն ընդունել է ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ դիտորդական խմբի անդամներին
13:45 01/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական դատարանը կարճեց ՀՀ գլխավոր դատախազի դիմումի հիման վրա գործի վարույթը
01:50 20/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍԴ-ն քննության կառնի երկու ԶԼՄ-ների դիմումների հիման վրա միավորված գործը
10:14 30/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացին վիճարկում է ՀՀ մաքսային օրենսգրքի՝ մաքսային արժեքի որոշման հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը

Генпрокурор Армении обратился в Конституционный суд 07/31/2017   18:20  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении обратился в Конституционный суд страны для определения соответствия норм статьи 296 Уголовно-процессуального кодекса части 1 статьи 61, части 1 статьи 63 и статьи 103 Основного закона РА.
Оспариваемые статьи в настоящее время позволяют судам возвращать гособвинителю дело на том основании, что обвинительное заключение не соответствует требованиям, установленным УПК. Речь о требованиях, касающихся обвинительного или оправдательного характера добытых по уголовным делам доказательств, относимости, доказательной ценности, которые подлежат оценке не на этапе подготовки дела к судебному разбирательству, а при вынесении судебного акта.
В заявлении отмечается, что, несмотря на то, что оспариваемые нормы устанавливают для прокурора обязанность устранить недостатки в обвинительном заключении, однако не установлен процессуальный порядок ее исполнения. Более того, как отмечается в заявлении, прокурор не обладает полномочиями по составлению, посему и по пересоставлению обвинительного заключения, в результате чего невозможно обеспечить выполнение требования суда по исправлению недочетов в обвинительном заключении. Кроме того, оспариваемые положения не позволяют обжаловать безосновательное и незаконное, посему и не подлежащее исполнению решение суда о возвращении обвинению уголовного дела. Это приводит к блокировке производства по уголовному делу на стадии подготовки к судебного разбирательству.
На основе вышеописанного генпрокурор Армении привел доводы относительно того, что нынешние нормы статьи 296 УПК РА не обеспечивают реализацию основополагающего права на справедливое судебное разбирательство - беспристрастность суда, доступность и обеспечение разумных сроков, права участников судопроизводства на эффективное средство правовой защиты и препятствуют Прокуратуре РА в исполнении конституционного полномочия по поддержанию обвинения.